معرفی انواع قالب صنعتی

معرفی انواع قالب صنعتی

انواع قالب صنعتی :قالی صنعتی از ابزاری است که برای ساخت قطعات مختلف در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. گروه دقیق سازان پیشرو در زمینه تولید قطعات کوچک صنعتی در تهران فعالیت خود را با اعضای متخصص شروع و ادامه می دهد. ما به عنوان یکی از بهترین شرکت های قالب سازی تهران این مقاله را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم که با موضوع آشنا شوید. برای اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما مشورت نمایید.

انواع قالب صنعتی
انواع قالب صنعتی

قالب سازی صنعتی چیست

توصیه می کنیم برای آشنایی بیشتر با قالب صنعتی و نحوه ساخت آن ها این دانشنامه را تا آخر مطالعه نمایبد. قالب سازی در واقع در صنعت به فرایند تولید قطعات اطلاق می شود. باید گفت که قالب سازی شکل دادن به مایع یا مواد خام شکل پذیر به وسیله یک جسم سخت و محکم به نام قالب می باشد. در نظر بگیرید که یک قطعه را بخواهید به تعداد زیاد تولید نمایید. خوب تولید جداگامه هر کدام از آن ها اصلا منطقی به نظر نمی رسد. از این رو برای ساخت قطعات مشابه از قالب یکسان استفاده می شود.

برای ثبت سفارش در خصوص طراحی و ساخت انواع قالب لاستیکی کلیک کنید

پس می توان گفت که اولین قدم در تولید انبوه قطعات صنعتی این است که قالب را تهیه نمایید. فقط این نکته را باید در نظر داشته باشید که هرچه قطعه مورد نظر ظرافت بیشتری داشته باشد، قالب باید با ظرافت و حساسیت بیشتری تولید شود‌. برای قطعه های پیچیده تر نیز ساخت قالب ها بسیار دشوار تر خواهد بود. نوع و جنس قالب بستگی به جنس قطعات تولیدی دارد. برای قطعه های پلاستیک، شیشه، فلز یا سرامیک، قالب های متفاوت استفاده می شود. در واقع هر کدام از این قطعات، قالب های مخصوص به خود دارند.

مراحل ساخت قالب

انواع قالب صنعتی :برای ساخت قالب صنعتی دو مرحله وجود دارد. در مرحله اول برای قالب ها طراحی انجام می شود. در واقع ابتدا بر اساس قطعه مورد نظر، توسط نرم افزارهای طراحی مهندسی مناسب، طرح قالب مشخص خواهد شد. در این مرحله حتما باید جنس، ابعاد و ظرافت قطعه در نظر گرفته شود. نرم افزارهای طراحی مهندسی یک طرح سه بعدی از قطعه در اختیار شما قرار خواهد داد. پس از طراحی قالب، این طرح‌ به دستگاه ساخت قالب داده می شود. ماشین CNC قابلیت های سه بعدی دارد که می تواند این طرح را ماشین کاری کند.

سنبه ماتریس چیست ؟ بیشتر بخوانید…

انواع قالب صنعتی
انواع قالب صنعتی

در برخی موارد باید طرح را مونتاژ نمود که برای این کار قسمت های مختلف توسط دستگاه ساخته و سپس آن ها را مونتاژ می نمایند. پس از این کار یک نمونه از قطعه ساخته شده و کیفیت و تمام جوانب را مورد بررسی قرار می دهند و در صورت نیاز به تغییر، اقدامات لازم انجام می شود.

طراحی و ساخت قالب صنعتی پلاستیک

استفاده از انواع قالب صنعتی پلاستیک پرکاربرد ترین و متنوع ترین روش می باشد. برای این کار از روش تزریق پلاستیک استفاده می شود. برای این کار ابتدا طراحی صورت می گیرد. برای طراحی از نرم افزارهای مختلف مهندسی استفاده خواهد شد. پس از طراحی باید برای ساخت و طراحی قطعه اقدام نمود.

انواع قالب صنعتی

در این قسمت انواع مختلف قالب صنعتی را می شناسیم. قالب ریخته گری برای قطعاتی به کار می روند که به روش ریخته گری تولید می شوند. قالب دایکست، قالب ریژه  و قالب ماسه ای از انواع قالب ریخته گری می باشند. نوع دوم قالب های صنعتی، قالب تزریق پلاستیک است که در واقع مهم ترین، رایج ترین و پر کاربرد ترین نوع قالب های صنعتی می باشند. از این قالب ها برای تولید قطعات پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد.‌ این روش از سایر روش ها مقرون‌ به صرفه تر و مناسب تر است. این قالب ها عمدتا از جنس فولاد هستند و تکنولوژی پیچیده ای دارند.

قالب های آهنگری نیز از انواع دیگر قالب صنعتی می باشند. این قالب ها در صنعت آهنگری مورد استفاده قرار می گیرند. این قالب ها برای فرم دهی و از فولاد مستحکم استفاده می شوند. در واقع قطعه بین دو نیمه قالب قرار گرفته و با فشار یا ضربه چکش به شکل قالب مورد نظر در می آیند. نوع دیگر قالب های صنعت، قالب پرس است که برای فرم دادن، برش، خم کردن و کشش قطعات مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو نمی توان برای قطعاتی که جنس شکل پذیر ندارند اصلا به کار برده نمی شود. جنس این قالب ها از فولاد و بسیار محکم است.

قالب سازی بر پایه قطعات پلاستیکی برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

انواع قالب صنعتی
انواع قالب صنعتی

سخن پایانی

تولید انواع قالب صنعتی در گروه دقیق سازان پیشرو، با سال ها تجربه و توسط گروه متخصص انجام می شود. گروه‌ ما با تولید قطعات کوچک صنعتی در تهران سابقه طولانی دارد. اگر قصد این کار را دارید بهترین قالب سازی تهران را می توانید با گروه تخصصی ما تجربه نمایید. کارشناسان ما همیشه برای خدمات رسانی و پشتیبانی آماده هستند و شما را راهنمایی خواهند کرد.

Rate this post

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *