انواع قالب های سنبه ماتریس

انواع قالب های سنبه ماتریس

انواع قالب های سنبه ماتریس :یکی از انواع قالب های کاربردی در صنعت، قالب های سنبه ماتریس بوده که برای فعالیت های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. با ما همراه باشید ضمن معرفی انواع قالب های سنبه ماتریس، کاربرد های این قالب را نیز بررسی کنیم.

ساخت قالب سنبه ماتریس

قالب های سنبه ماتریس از قطعات مختلفی تشکیل می ‌شود که می ‌توانیم به سنبه، ماتریس، کفشک ها، میله ها و بوش ها اشاره نماییم. در ادامه تمامی اجزای کاربردی این سری قالب ها را بررسی می کنیم.

قالب سازی تهران بیشتربخوانید

سنبه چیست؟

سنبه و ماتریس حالت نر و مادگی داشته که سنبه ها نقش را ایفا کرده و در کفشک بالای قالب نصب می شود. سنبه قالب ها را از فولاد می سازند که باید طی عملیاتی آبکاری شود که از لحاظ استحکام و فرسایش، عمر بالایی داشته باشد. در نظر داشته باشید مراحل ماشین کاری و سوراخکاری یکی از مراحل تخصصی قالب سازی است که باید زیر نظر متخصصان طراحان و تکنسین های ماهر انجام می شود. در ادامه به انواع قالب های سنبه ماتریس می پردازیم.

قالب سنبه ماتریس کوبشی

ماتریس

ماتریس ها درواقع همان مادگی سنبه ها بوده و در قسمت پایین کفشک نصب و قابل استفاده است. در نظر داشته باشید ممکن است که قالب هایی ساخته شود در طراح های متفاوت باشد. استاندارد جهانی طوری است که ماتریس ها در قسمت پایین کفشک نصب شود. در نظر داشته باشید اگر امکان نصب سنبه روی کفشک وجود نداشته باشد، از صفحه به نام سنبه گیر استفاده می ‌شود که در بالای کفشک قابل نصب و استفاده است.

سایر تجهیزات لازم در ساخت انواع قالب های سنبه ماتریس

یکی دیگر از تجهیزات اصلی در ساخت قالب های صنعتی، کفشک ها بوده که عامل استقرار تجهیزات و قطعه های قالب است. با توجه به اینکه در قالب از دو کفشک استفاده می ‌شود، باید از استحکام بالایی برخوردار بوده و به طور معمول از جنس فولاد یا چدن در ساخت کفشک ها استفاده شود. 

در کفشک قالب، سنبه، ماتریس و رگ های توپی، میل راهنما و بیرون انداز سوار می شود. در نظر داشته باشید قطعه هایی مانند میل راهنما، ورق گیر و پین انگشتی از سایر تجهیزات تخصصی ساخت قالب های سنبه ماتریسی محسوب می شود. برای اطلاعات بیشتر حتما آموزش های ساخت قالب در سایت دقیق سازان پیشرو مشاهده نمایید.

برای سفارشات انواع قالب ها با طرح و اندازه های دلخواه به مجموعه دقیق سازان پیشرو مراجعه کرده و سفارش خود را ثبت نمایید. در صورت نیاز برای اطلاعات بیشتر و توضیحات تکمیلی، با کارشناسان سایت دقیق سازان پیشرو در ارتباط باشید. برای  خرید قالب سنبه ماتریسی قالبی کلیک کنید

انواع قالب های سنبه ماتریس

انواع قالب های سنبه ماتریس

  • قالب سنبه ماتریس خم کاری

یکی از معروف ترین قالب های صنعتی، قالب سنبه ماتریس خم کاری بوده که فشار به محل خم دو لبه به صورت موازی وارد می شود. زاویه دلخواه در زمان خارج کردن از حالت تخت قابل انجام می باشد. در زمان طراحی و ساخت قالب خم باید به فشار وارده بر روی نقطه خم دقت نمایید که باعث ایجاد نقاط خمیده در سایر قسمت ها و سطوح بالا نشود. محاسبات اعمال شده اهمیت بسیار بالایی دارد و باید طبق سختی شعاع، پوشه ‌های خم و ضخامت قالب اقدام به انجام فعالیت های مورد نظر نمایید.

  • قالب سنبه و ماتریس کشش

اگر قصد ساخت قطعات فلزی را دارید، بهترین قالب، قالب سنبه ماتریس کشش خواهد بود. این نوع قالب ذرات ورق فلزی یا فشرده شده که باعث تغییر ضخامت فلز می شود. در نظر داشته باشید عملیات کشش در چندین مرحله تکرار و تکمیل می ‌شود تا قسمت های خمیده شده قطعه دارای لبه صاف و قابل استفاده‌ باشد. ممکن است پس از طی مراحل کشش نیاز به ترمیم لبه ها وجود داشته باشد. در ادامه معرفی انواع قالب های سنبه ماتریس همراه ما باشید.

  • قالب سنبه ماتریس کوبشی

تغییر شکل و ظاهر ورق های قالبی به اعمال ضربات کوبشی بستگی دارد. تمام تغییر شکل سطح فلز به وسیله اعمال نیرو بین صفحات قالب انجام می شود. در نظر داشته باشید عملیات کوبش در دو نوع انجام شده که نوع اول حالت سرد بوده که برای ایجاد تغییر شکل با دقت بالا قابل انجام است. کوبش گرم برای تغییر شکل کلی مورد استفاده قرار می گیرد. برای استفاده آلیاژ های آهنی رعایت دمای 850 الی 1000 درجه سانتی گراد تنظیم شود.

 

سخن پایانی :

بحث امروز ما در مورد انواع قالب های سنبه ماتریس بود. برای آگاهی از شرایط ثبت سفارش قالب های صنعتی با کارشناسان مجموعه دقیق سازان پیشرو در ارتباط باشید.

Rate this post

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *