بررسی دستگاه قالب پلاستیک و کاربرد آن در صنعت

بررسی دستگاه قالب پلاستیک و کاربرد آن در صنعت

بررسی دستگاه قالب پلاستیک و کاربرد آن در صنعت

دستگاه قالب پلاستیک امروزه به صورت گسترده در طراحی و تولید انواع قطعات پلاستیکی استفاده می‌شود.

امروزه با توجه به دوام ماندگاری پلاستیک از دستگاه قالب پلاستیک برای تولید انواع قطعات و بخش های پلاستیکی استفاده می‌شود امروزه استفاده از پلاستیک در صنایع هوایی ، خودرو سازی ، لوازم خانگی ، پزشکی و حتی صنعت اسباب بازی رشد بسیار بالایی داشته است.

دستگاه قالب پلاستیک چیست ؟

دستگاه قالب پلاستیک در واقع نوعی ماشین است که به صورت انبوه اقدام به تولید قطعات پلاستیکی می کند.

این نوع دستگاه با استفاده از فن آوری تزریق پلاستیک می تواند مواد پلاستیکی مذاب را به داخل قالب با فشار تزریق کند. حاصل این تزریق انجام شده در داخل قالب یک قطعه پلاستیکی است.

امروزه به صورت بسیار گسترده ای از قطعات پلاستیکی ساخته شده توسط دستگاه قالب لاستیم استفاده می‌شود. در این دستگاه ابتدا ماده اولیه که نوعی پلیمر پلاستیک است از طریق یک بخش قیف مانند وارد دستگاه می شود.

دستگاه قالب پلاستیک

سپس این پلیمر ذوب شده و از طریق میله های تحت فشار به داخل قالب تزریق می شود. بعد از این عمل سرد سازی صورت می گیرد و قطعه تولید شده از قالب خارج می‌شود.

تاریخچه دستگاه قالب پلاستیک

دستگاه قالب پلاستیک تا قبل از جنگ جهانی دوم رشد قابل توجهی نداشت چرا که محصولات تولید شده توسط این دستگاه ها بسیار کم بودند.
بعد از جنگ جهانی دوم صنعت پلاستیک رشد بسیار سریعی داشت و مواد پلاستیکی کمکم جای خود را در بین قطعات باز کردند. امروزه تقریباً در تمامی صنایع و بخش ها از قطعات پلاستیکی استفاده می‌شود. این قطعات توسط همین قالب های پلاستیکی ساخته و تولید می شوند.

ویژگی های برتر دستگاه قالب پلاستیک :

تولید قطعات با استفاده از پلاستیک برتری های خاص خود را دارد. امروزه به دلیل همین برتری ها است که صنعت تولید قطعات پلاستیکی و استفاده از دستگاه قالب پلاستیک رشد بسیار بالایی داشته است. از این برتری ها می توان به :

 

تولید انبوه در کوتاه ترین زمان ممکن

در این حالت می توان تعداد بسیاری از قطعات را تنها با یک ماشین تولید کرد. این تولید انبوه می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود.

 

•هزینه تولید بسیار پایین تر

هزینه تولید قالب در این روش بسیار کمتر است در گذشته برای تولید قطعات فلزی از قالب های بسیار گران قیمت استفاده می شده است اما امروزه برای تولید قطعات پلاستیک حتی می توان از قالب های آلومینیومی نیز استفاده کرد.

 

• مواد اولیه بسیار ارزان تر

پلاستیک نصبت به فلزات بسیار ارزان تر می باشد. مواد اولیه تولید پلاستیک نسبت به مواد اولیه تولید فلزات بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه تر می باشند.

 

• دقت بالای تولید

در این روش دقت تولید بسیار بالا می باشد و. درصد خطای قطعات پلاستیکی در این روش بسیار ناچیز است در صورتی که همواره در تولید قطعات فلزی در صد خطا نسبت به تولدی پلاستیک بالاتر است.
دستگاه قالب پلاستیک

• ضایعات بسیار کمتر

ضایعات تولید شده در قطعات فلزی به دلیل برش قطعات بسیار بالا می باشد. در حالی که ضایعات تولید قطعات پلاستیکی درروش استفاده از دستگاه قالب پلاستیک بسیار ناچیز است.

 

• تکرار پذیری فرآیند تولید برای تولید انبوه

در این روش قطعه‌ های ساخته شده بسیار با هم شبیه بوده و تطابق پذیری بسیار بالایی دارند. در دیگر روش های تولید قطعات، محصولات مشابه دارای تطابق پذیری کمتری بوده و در روش استفاده از دستگاه قالب پلاستیکی درصد تطابق قطعات با هم بسیار بالاست.

کاربرد دستگاه قالب پلاستیک و محصولات تولید شده

قطعات پلاستیکی امروزه تقریباً در تمامی بخش ها مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیلی است که تولید قطعات پلاستیکی با استفاده از دستگاه قالب پلاستیک بسیار رشد داشته است. امروزه از قطعات پلاستیکی در صنایعی مثل :

 

خودرو سازی :

بخش های داخلی و سپرها و بخش هایی از موتور ماشین توسط قطعات پلاستیکی ساخته می شوند. این قطعات همگی توسط دستگاه قالب پلاستیک تولید می شوند.

 

• ساخت قاب های تلفن همراه ، تلویزیون و قطعات الکترونیکی :

تقریباً قاب تمام لوازم الکترونیکی و الکتریکی از پلاستیک است. با توجه به اینکه پلاستیک عایق الکتریسیته است از پلاستیک برای تولید بدنه تمام لوازم الکترونیکی و الکتریکی و دیجیتالی استفاده می‌شود.

 

تولید اسباب بازی:

در این بخش از تولید تقریباً می توان گفت که تمام اسباب بازی های ساخته شده توسط دستگاه قالب پلاستیک تولید می شوند.

دستگاه قالب پلاستیک

تولید لوازم خانگی :

تقریباً بدنه و اکثر قسمت های لوازم خانگی توسط دستگاه قالب پلاستیک تولید می‌شود. این کار باعث دوام و ماندگاری بیشتر و همچنین امنیت و خرابی کمتر دستگاه می شود.

 

• هواپیما سازی :

قطعات داخلی کابین هواپیما عموماً به دلیل اینکه وزن کمتری و دوام بیشتری داشته باشند توسط پلاستیک ساخته می‌شوند.

 

• دارو سازی :

ساخت انواع بسته بندی دارو با استفاده از قالب های پلاستیکی انجام می‌شود. با این روش بهداشت دارو و ماندگاری آن افزایش پیدا می کند.

 

• لوازم بهداشتی :

تقریباً قوطی تمام لوازم بهداشتی و شوینده ها با استفاده از دستگاه قالب پلاستیک ساخته می شود. قوطی های شامپو و صابون مایع و مواد شوینده و مواد آرایشی و بهداشتی از پلاستیک تولید شده است.

 

بسته بندی مواد خوراکی :

استفاده از ظروف بسته بندی پلاستیکی در صنعت مواد خوراکی و غذایی بسیار رشد داشته است. بسته بندی های مواد غذایی که باید در جای سرد باشند ، مواد غذایی مایع ، مواد غذایی که باید منجمد شود و حتی ظروف یک‌بار مصرف و لیوان با استفاده از دستگاه قالب پلاستیک انجام می شود.

 

• بسته بندی مواد شیمیایی:

تقریبا تمام مواد شیمیایی مثل روغن ها و بنزین ها نفت ها اسید ها و دیگر مواد شیمیایی توسط قوطی های پلاستیک انبار و نگه داری می شوند. این قوطی ها توسط دستگاه قالب پلاستیک تولدی می شوند.

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A8_%D8%AA%D8%B2%D8%B1%DB%8C%D9%82_%D9%BE%D9%84%D8%A7%D8%B3%D8%AA%DB%8C%DA%A9

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با دقیق سازان پیشرو: روند پیشرفت کار خود را در ناحیه کاربری خود ببینید مشکلات قالبسازی را فراموش کنید خرید مواد اولیه مناسب را به ما بسپارید محصول نهایی را بخواهید   از طراحی تا تولید با شما هستیم قالب نسازید!!!! قرارداد قطعه ببندید 

نیاز به راهنمایی دارید؟ ارتباط با ما