برش وایرکات

برش وایرکات

برش وایرکات توسط یک سیم نازک انجام می شود. این سیم در داخل آب مقطر یا مایع دی الکتریک قرار می گیرد. این سیم نازک می تواند قطعات را برش بزند. شرکت دقیق سازان پیشرو که معتبر ترین قالب سازی تزریق پلاستیک در تهران می باشد از این روش برای تولید قطعات خود استفاده می نماید. همچنین پیشنهاد می کنیم که اگر قصد خرید قالب سنبه ماتریس  قالبی را دارید می توانید از طریق سایت ما اقدام نمایید. مشاورین ما راهنمایی های لازم را به شما ارائه می دهند‌.

درباره برش وایرکات و دستگاه آن بیشتر بدانیم

دستگاه وایر کات این برش را انجام می دهد و برای این کار از یک قطعه سیم بسیار نازک که در حدود ۲۵ میکرون است استفاده می کند. این سیم در داخل آب مقطر قرار می گیرد و برش های بسیار دقیقی را بر روی قطعات فلزی و انواع خاص آن‌ ها انجام می دهد. در دستگاه انرژی ترمو الکتریک قرار دارد که با ایجاد جرقه بین سیم و قطعه مورد نظر برش وایرکات را به انجام می رساند‌. در واقع همین جرفه باعث می شود که قطعه ذوب شود. از آن جایی این سیم نازک درون آب مقطر قرار دارد این عمل ذوب شدن در داخل همین مایع صورت می گیرد.

برش وایرکات
برش وایرکات

این مایع به عنوان مایع دی الکتریک شناخته می شود‌. این مایع دی الکتریک باعث خنک شدن قطعه می‌ شود و هم زمان محل برش را در آن قطعه شست و شو می کند. این برش ها را می توان روی برش های مختلف با جنس های متفاوت انجام داد. در واقع فلزهای بسیار نرم و نازک مثل آلومینیوم تا فلزاتی بسیار سخت و محکم مثل فولاد را می توان به این روش برش زد. در این روش مهم ترین وظیفه بر عهده سیم وایر کات است و جرقه را انتقال می دهد و به همین دلیل باید رسانای بسیار خوبی باشد.

سیم در برش وایرکات

همان گونه که گفته شد در روش برش وایر کات سیم نازک موجود در آب مقطر وظیفه اصلی را انجام می دهد. با جرقه ایجاد شده این کار صورت می گیرد. در این سیستم دو سیم مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از این سیم های نازک حالت رفت و برگشتی دارد. اما سیم نازک دیگر سیم مصرف کننده نامیده می شود. در واقع این سیم های مصرف کننده یک بار مصرف هستند و پس از انجام برش و استفاده از آن‌ها، باید حتما تعویض شوند‌. اما در سیم های رفت و برگشتی از مولیبدن و تنگستن استفاده خواهد شد.

استفاده از برش وایر کات برای تولید قطعات

برای این که از برش وایر کات برای تولید قطعات استفاده شود مراحل خاصی باید طی شود‌. در گام اول باید توسط نرم افزار های خاص مثل اتوکد طرح مورد نظر را روی قطعه انجام داد. این نقشه خاص برای دستگاه ارسال خواهد شد. قطعه را در مخزن آب مقطر قرار می دهند. فایلی که برای دستگاه ارسال شده است بر اساس کار همان دستگاه طراحی خواهد شد.

برش وایرکات
برش وایرکات

نکته مهم درباره این طراحی این است که باید بر اساس دستورهای دستگاه تنطیم شود. دستورهای دستگاه نیز بر اساس حرکت روی محور X و Y می باشد. هنگامی که قطعه درون مخزن قرار گرفته سیم برش وایرکات با استفاده از روش تخلیه الکتریکی کار برش را انجام می دهد. این برش بر طبق شکل و طرح نهایی بر روی قطعه انجام می پذیرد. یک نکته مهم که حتما باید مورد توجه قرار بگیرد این است که سیم برش حتما باید به صورت عمودی واقع شود. این نکته بسیار مهم است و حتما باید به آن توجه شود.

برش وایرکات چه ویژگی هایی دارد

آشنایی با ویژگی های برش وایر کات می تواند کار با این دستگاه را راحت تر کند‌. به کار بردن این دستگاه حساسیت های خاصی دارد چون دستگاهی گران قیمت است‌. پس باید با آگاهی کامل آن را به کار برد. در ادامه نکات مهمی را بیان می کنیم.

مهارت اپراتور استفاده کننده از دستگاه

کاربری که قرار است از این دستگاه استفاده نماید و برش وایر کات را انجام دهد باید مهارت های لازم برای این کار را داشته باشد. عدم آگاهی باعث آسیب زدن به دستگاه خواهد شد. حتی امکان دارد برش به طریق اشتباه انجام شود.

فیلتر کردن آب دستگاه

هنگام برش وایر کات برش های میکرونی و بسیار ریزی ایجاد می شود و درون آب قرار می گیرند. اگر این قطعات ریز همیشه در آب وجود داشته باشند در مسیر برش و قطعه قرار می گیرند و برش به درستی انجام نخواهد شد. برای جلوگیری از این کار باید آب موجود در دستگاه را فیلترینگ نمود و این قطعات ریز را از آب جدا کرد. این فرایند بسیار مهم است و حتما باید انجام شود‌.

دید ناکافی از قطعه کار

هنگام برش وایر کات قطعه مورد نظر به صورت کامل در آب قرار خواهد گرفت و دید زیادی روی آن نیست. به همین دلیل باید این کار با کنترل خاصی انجام شود و شخص باید بسیار مراقب باشد.

برش وایرکات
برش وایرکات

کاهش یون های آب

هنگام استفاده از دستگاه و انجام فرایند برش وایر کات رسانای آب به میزان زیادی بالا می رود. دلیل این امر وجود یون های فلزات در آب می باشد. این یون ها باید کاهش پیدا کنند‌ و برای این کار از رزین استفاده خواهد شد. رزین بسیار گران است و باید مرتب عوض شود. عدم انجام این کار رسانایی آب را افزایش داده و در نتیجه قطعات زنگ زده شده و فرسوده خواهند شد. نکته مهم دیگر این است که قطعات گران قیمت این دستگاه را باید مرتب و به صورت دوره ای سرویس نمود تا هزینه های سنگینی را به وجود نیاورد.

در اینجا بخوانید: اجزای قالب تزریق پلاستیک

سخن پایانی

در این مقاله از گروه دقیق سازان پیشرو درباره برش وایرکات اطلاعات زیادی به نگارش در آمده است. این شرکت به عنوان بهترین قالب سازی تزریق پلاستیک در تهران معرفی خواهد شد. اگر قصد خرید قالب سنبه ماتریسی قالبی را دارید به سایت مراجعه کرده و با مشاوران ما صحبت نمایید. این گروه راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار می دهد.

Rate this post

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *