تزریق پلاستیک

تزریق پلاستیک یک تکنولوژی ساخت برای تولید انبوه قطعات پلاستیکی یکسان با خطای پایین است. در تزریق پلاستیک ابتدا گرانول های پلیمر ذوب می شوند و سپس تحت فشار به درون یک قالب تزریق می شوند. پلاستیک مایع درون قالب خنک شده و جامد می شود.

مواد اولیه تزریق پلاستیک پلیمرهای ترموپلاستیکی هستند که قابلیت رنگ آمیزی و پر شدن توسط افزودنی های دیگر را دارند.

تزریق پلاستیک از روش های پر کاربرد برای تولید قطعات صنعتی می باشد و در صنایع مختلف به کار می رود. در واقع چون تولید قطعات پلاستیکی در تمام صنایع کاربرد زیاد دارد این روش را یک روش پایه ای برای این صنایع به شمار می رود. محصولات پلاستیکی کلا در زندگی روزمره استفاده های زیادی دارد و باید برای ساخت آن ها از قالب های مختلف بهره برداری شود.

می توان گفت که اکثر لوازم پلاستیکی که روزانه با آن سر و کار داریم به همین روش تولید شده اند. دستگاه های تزریق پلاستیک در انواع و مدل ها مختلف وجود دارند و می توان گفت که نحوه عملکرد آن ها نیز متفاوت می باشد.

تقریبا همه قطعات پلاستیکی که به طور روزمره از آنها استفاده می کنیم با استفاده از این تکنولوژی  ساخته شده اند: از قطعات خودرو و محفظه دستگاه های الکترونیکی گرفته تا لوازم آشپزخانه.

دلیل محبوبیت و استفاده گسترده از این روش ، هزینه بسیار پایین ساخت هر قطعه در تیراژهای بالا است. ایت تکنولوژِی تکرار پذیری بالا را در کنار آزادی بالای طراحی ارایه می کند. محدودیت های اصلی تزریق پلاستیک از نوع اقتصادی هستند چون با اینکه تولید با استفاده ازاین روش در تیراژ بالا بسیار به صرفه است، اما در مقابل سرمایه اولیه به نسبت بالایی برای شروع پروسه لازم است. از دیگر محدودیت های دارد زمان نسبتا بالای رسیدن از طرح به تولید قطعه است.

با توجه به اهمیت وسایل پلاستیکی در زندگی روزمره ما ممکن است که برای شما سوال و یا سوالاتی در مورد اینکه بعضی از وسایل پلاستیکی چگونه تولید می شوند؟ و یا اینکه تزریق پلاستیک یعنی چه؟ ما در این مقاله به بررسی این موضوع  پرداخته ایم پس اگر شما نیز مایل به داشتن اطلاعات در این زمینه هستید تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

قالب گیری قطعات بادی چیست؟

تزریق پلاستیک:

برای اینکه بهتر با مقوله تزریق پلاستیک آشنا شوید ابتدا با هم طرز کار تزریق پلاستیک را بررسی می کنیم.

طرز کار تزریق پلاستیک:

باید بگویم که اصلی ترین مزیت و یا مزیت هایی که دستگاه تزریق پلاستیک دارد این است که در زمان کم می تواند قطعات ظریف و باکیفیتی در اشکال مختلف تولید کند، هرچند این سرعت عمل بالا به منزله آسان بودن و یا اهمیت نداشتن کار نیست بلکه برای به دست آوردن یک نتیجه مطلوب رعایت همه نکات کلیدی کار تزریق پلاستیک الزامی می باشد. همچنین برای انجام تک به تک این مراحل  مهارت بالا و تخصص لازم و ضروری است. معمولاً تزریق پلاستیک در چهار بخش به صورت کاملاً مجزا صورت می‌گیرد، که ما در ادامه این مقاله به بررسی این چهار بخش می پردازیم.

بخش اول آماده سازی دستگاه:

قبل از انجام هر کاری باید قالب های دستگاه را با دقت بسیار بالا آماده کرد. توجه داشته باشید که از نکات مهم در این مرحله دقت عمل و چفت شدن دقیق اجزای قالب به هم است. چرا که قالب ها از دو قسمت متحرک و ثابت تشکیل می شوند و چفت کردن این دو قسمت باهم بسیار ضروری می باشد. در صورتی که اجزای قالب به خوبی بر روی یکدیگر چفت نشوند در محصول نهایی قطعاً ایرادهای اساسی وجود خواهد داشت، به همین منظور داشتن دقت در تمامی مراحل آماده سازی دستگاه بسیار اهمیت دارد.

 

تزریق پلاستیک

بخش دوم تغذیه قالب:

معنی تغذیه قالب در تزریق پلاستیک یعنی وارد کردن مواد مورد استفاده پلاستیکی به درون قالب می باشد.این مرحله به اصطلاح تزریق نامیده می شود.

تزریق به این صورت انجام می شود که پلاستیک مد نظر ابتدا وارد دستگاه می شود، در واقع عمل تزریق پلاستیک درون قالب برای ساخت قطعه مورد نظر در این عمل صورت می گیرد و بعد با کمک نیروی فشاری و دمای ایجاد شده پلاستیک ذوب می گردد و در قالبی که قبلاً به خوبی نصب و چفت شده شکل می گیرد. این مرحله به تخصص و مهارت بالایی احتیاج دارد و به نوعی می توانیم بگوییم اصلی ترین مرحله همین مرحله می باشد در نهایت پلاستیک نرم شده شکل قالب را به خود می گیرد.

از دیگر صنعت قالب سازی می توان به لاستیک سازی اشار کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

مواد اولیه تزریق پلاستیک

بخش سوم کاهش دما:

در تزریق پلاستیک سومین مرحله، مرحله کاهش دما می باشد به این مرحله خنک کاری نیز گفته می شود. روند این مرحله به این صورت است که پلاستیکی که به صورت ماده اولیه وارد قالب شده بود و تحت تاثیر گرما در قالب شکل گرفته بود باید به صورت آهسته خنک گردد و در فرایند نهایی پلاستیک تزریق شده شکل ثابتی پیدا کند.

برای اینکه قطعه مورد نظر با ابعاد مدنظر شما متفاوت نباشد باید ترانس ابعادی در نظر گرفته شود. همچنین باید دقت کنید تا فرآیند خنک کاری کاملا اصولی باشد چرا که سرعت بسیار بالا و یا سرعت خیلی کم در سرد کردن قطعه می تواند تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت و شکل نهایی محصول داشته باشد.

بخش چهارم خروج قطعه

در تزریق پلاستیک مرحله نهایی مرحله ای می باشد که در آن قطعه مد نظر تولید شده است و به عنوان قطعه خروجی در اختیار اپراتور قرار می گیرد. توجه داشته باشید که تمامی این چهار مرحله باید با دقت بالا و ظرافت خاص انجام شود، چرا که خروج زودهنگام قطعه می تواند باعث خراب شدن آن شود،

به همین خاطر توصیه می شود که در انجام این مرحله عجله نشود،پس قبل از خروج قطعه باید از خنک شدن قطعه به صورت کامل اطمینان حاصل شود.

دستگاه تزریق پلاستیک:

نکته‌ای که در بحث تزریق پلاستیک باید به آن اشاره کنیم این است که چهار مرحله ای که در قسمت قبلی ذکر کردیم منوط بر داشتن یک دستگاه خوب تزریق است.

دستگاه تزریق پلاستیک متشکل از دو قسمت اصلی تزریق و قالب گیری است‌.

البته هر یک از این دو قسمت خودشان چندین جز اصلی دارند

قالب سازی قطعات فلزی  چگونه انجام می شود؟ بیشتربخوانید

اصلی ترین اجزای بخش تزریق عبارتند از:

قسمت مارپیچی، نازل، بخش ورودی مواد اولیه، حرارت دهی و گرم کردن مواد اولیه و غیره….

قسمت قالب گیری نیز به بخشی گفته می‌شود که مواد اولیه در آن شکل نهایی و اصلی را به خود می گیرند و سپس طبق شرایط خاصی از قالب خارج می شوند. توجه داشته باشید که دستگاه تزریق پلاستیک در اوج سادگی اجزای بسیار حساسی دارد که اگر طبق اصول و شرایط آن کار نشود ممکن است که شما را دچار دردسر کند.

قالب سازی تزریق پلاستیک در تهران

در فرایند تولید محصولات فلزی و پلاستیکی مهم‌ ترین مرحله در واقع طراحی و تولید قالب می باشد. چرا که قالب ها باید تمام شرایط استاندارد های جهانی و ملی را داشته باشند و مواد اولیه نیز باید با بهترین کیفیت را دارا باشند. البته مواد اولیه باید با توجه به نوع محصول و مصرف آن انتخاب شود.

درباره قالب ها بیشتر بدانیم

قالب ها در واقع به شکل محفظه ای هستند که می توان  با استفاده از آن ها محصولاتی فلزی یا پلاستیکی یا هر نوع متریال دیگر را تولید نمود. قالب ها باید به گونه ای طراحی شوند که قطعات تولید شده در آن ها یکسان و یک شکل باشند. همچنین باید بتوان تعداد زیادی از آن محصول را تولید نمود.

ساخت قالب ها باید با مواد اولیه مقاوم و از تجهیزات با دوام انجام شود. برای تولید قطعات صنعتی باید با دقت روی طراحی قالب ها کار شود چرا گه چرا این قطعات از حساسیت بالایی برخوردار هستند.

برای دریافت خدمات قالب سازی کلیکک کنید

مراحل ساخت قالب

برای طراحی و تولید قالب ها باید در ابتدا طراحی سه بعدی و دقیقی توسط طراحان ماهر تهیه شود. این طراحی باید حتما توسط نرم افزارهای خاص و فایل های طراحی شده تست شوند.

قالب ها باید استحکام بسیار بالایی داشته باشند. محصولات تولید سده در صنایع مختلف مثل خودرو سازی و صنایع مختلف دیگر استفاده می شوند و باید با دقت و وسواس زیادی طراحی و تولید شوند.

تزریق پلاستیک

قالب تزریق پلاستیک در تهران

گروه دقیق سازان پیشرو با سال ها تجربه در زمینه تولید قطعات صنعتی، پلاستیکی و فلزی تلاش می کند بهترین کیفیت را به مشتریان خود ارائه دهد. دلیل این کیفیت بالا دقت در مراحل ساخت قالب ها است. درست است که تمام مراحل کار حدود دو ثانیه الی دو دقیقه طول می کشد، اما همین مدت کوتاه نیز باید تحت تدابیر و دقت لازم انجام شود.

در طول مدت کار باید کانال تزریق مواد مذاب، کانال خنک سازی، کانال گرمایشی و همچنین مرحله هواگیری مورد بررسی دقیق قرار بگیرد. از این رو برای یافتن بهترین قالب سازی تزریق پلاستیک در تهران می توانید حساب ویژه ای روی گروه دقیق سازان پیشرو باز کنید.

گروه تخصصی ما با کادر مجرب و تحصیل کرده توانایی این را دارد که تمام مراحل تولید را بر پایه علم و تجربه و دانش لازم به انجام برساند. لوازم و امکانات مدرن مورد استفاده در کارخانه این هدف را برای ما محقق ساخته است. می توانیم با افتخار عنوان نماییم که گروه دقیق سازان پیشرو بزرگ ترین و به روز ترین قالب سازی در تهران می باشد. همچنین این گروه در زمینه فروش قطعات قالب سازی پلاستیک فعالیت دارد و کیفیت را به شما ارائه خواهد داد.

اصولا از چالش های پیش روی تولید کنندگان قطعات پلاستیکی، فلزی و صنعتی خربد و تامین قالب تزریق پلاستیک و کیفیت و قیمت آن ها می باشد. اما این اطمینان را به شما می دهیم که با گروه دقیق سازان پیشرو می توانید تمام این مسائل را پشت سر بگذارید. مشاوران تخصصی و طراحان مجرب و تحصیل کرده در گروه ما با توضیحات و مشاوره مفید شما را در این مسیر همراهی می کنند.

سخن پایانی

در این مقاله تهیه شده توسط گروه دقیق سازان پیشرو با قالب سازی تزریق پلاستیک بیشتر آشنا شدید. به جرات می توان گفت گروه تخصصی ما بزرگ ترین و پیشرفته ترین قالب سازی تزریق پلاستیک در تهران می باشد. مشاوران ما هنگام فروش قطعات قالب تزریق پلاستیک با شما همکاری کرده و راهنمایی های لازم را به شما ارائه می دهند‌. سوالات خود را نیز می توانید مطرح سازید و به جواب برسید.

3/5 - (2 امتیاز)