تکنولوژی CNC در قطعه سازی

کاربرد تکنولوژی CNC در قطعه سازی خودرو

کاربرد تکنولوژی CNC در قطعه سازی خودرو شاید مهم‌ترین کاربرد این تکنولوژی باشد و قطعات مختلف را می توان در این صنعت تولید نمود. گروه دقیق سازان پیشرو تولید قطعات به روش تراشکاری و CNC را در دستور کار خود دارد و تولیدات خود را با بهترین کیفیت عرضه می دارد. این گروه می تواند تولید قطعات کوچک صنعتی در تهران را به مشتریان خود عرضه دارد1

 نوع دستگاه CNC مناسب برای صنعت خودرو سازی

نکته ای که باید حتما مورد بررسی قرار بگیرد این است که کاربرد تکنولوژی CNC در قطعه سازی خودرو برای تولید کدام یک از قطعه های اتومبیل است. در نگاه اول این تصور به وجود می آید که تمام قطعات یک خودرو از جنس فلز است اما با دقتی بیشتر متوجه خواهید شد که در قسمت داخلی ماشین ها چوب نیز استفاده شده و همچنین در قسمت تودوزی پارچه و چرم به کار رفته است‌. حتی از شیشه و پلاستیک نیز در ساخت اتومبیل و برای تزئینات استفاده خواهد شد. با این توصیفات از دستگاه های متعددی در صنعت خودرو سازی استفاده می شود که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

استفاده از دستگاه CNC برای تولید قطعات فلزی

شایان به ذکر است که در صنعت خودرو سازی و تولید انواع اتومبیل فلز فولاد بیشترین ( قطعات فلزی ) استفاده را دارد. اما در کنار این فلز از فلزات دیگری همچون آلومینیوم، استنلس استیل، آلیاژ برنج و مس نیز استفاده خواهد شد. پس باید با توجه به نوع فلز مورد نیاز، دستگاه CNC را انتخاب نمود. مطمئنا برای برش و تولید رینگ های آلومینیومی باید دستگاه برش مخصوص آلیاژ آلومینیوم را به کار برد. اما زمانی که نوبت تولید قطعاتی مثل سیلندر و پیستون ها می رسد ابزار و دستگاه های مناسب با چدن و استنلس استیل مورد نیاز است. با این وجود کاربرد تکنولوژی CNC در قطعه سازی خودرو برای همه قطعات یکسان نمی باشد.

تکنولوژی CNC در قطعه سازی

دستگاه CNC برای تولید قطعات چوبی

استفاده از چوب در صنعت خودرو سازی زیاد نیست و فقط محدود به تولید قسمت داشبورد و قسمت های مربوط به تو دوزی می باشد. از این رو کاربرد تکنولوژی CNC در قطعه سازی خودرو برای قسمت های چوبی جهت تولید قطعات قسمت کابین می باشد.

دستگاه CNC پارچه و چرم چه کاربردی دارد

از انواع کاربرد تکنولوژی CNC در قطعه سازی خودرو مربوط به دستگاه های پارچه و چرم است. همان گونه که می دانید بخش های از ماشین ها مثل روکش داشبورد، صندلی ها و کلا تو دوزی داخل کابین اتومبیل از پارچه و چرم می باشد. پس باید دستگاهی از CNC مورد استفاده قرار بگیرد که قادر به برش دادن پارچه و چرم است.

دستگاه برش شیشه و پلاستیک

در قسمت چراغ ها و نورپردازی و کلا در بخش ظاهری از قطعات شیشه ای و پلاستیکی زیاد استفاده می شود. پس برای تولید این قطعات باید از دستگاه CNC متناسب با برش شیشه و پلاستیک استفاده نمود.

با این توضیحات در مورد قطعات سازنده خودروها متوجه می شویم که کاربرد تکنولوژی CNC در قطعه سازی خودرو تنها منحصر به یک دستگاه نیست و باید با توجه به نوع جنس مورد نیاز از دستگاه های متعددی استفاده نمود.

انواع دستگاه CNC

گفته شد که در بخش های مختلف صنعت خودرو سازی از قطعات با جنس های مختلف استفاده می شود و نوع آن ها کاملا متفاوت است. پس با این حساب میزان پیچیدگی ماشینکاری روی قطعات مختلف اهمیت زیادی دارد. این امر نوع دستگاه را تحت تاثیر قرار می دهد. در صنعت خودرو سازی فعالیت ها بسیار پیچیده می باشد و قطعات تنوع زیادی دارند. از این رو از انواع مختلف دستگاه ها باید استفاده نمود. در کل باید گفت که کاربرد تکنولوژی CNC در قطعه سازی خودرو بسیار پیچیده و متنوع ه

خواهد بود. در ادامه انواع دستگاه و ماشینکاری CNC را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

دستکاه دو یا سه محوره برای کاربرد تکنولوژی CNC در قطعه سازی خودرو

کاربرد تکنولوژی CNC در قطعه سازی خودرو به گونه ای است که دستگاه های متعددی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. دستگاه CNC دو و سه محوره برای تولید قطعات اتومبیل طوری طراحی شده است که محدودیت حرکتی بیشتری دارد. به همین دلیل برای تولید قطعات پیچیده نمی توان از این دستگاه استفاده نمود. اما هنگام تولید بدنه اتومبیل و طراحی قطعات ساده در خودرو این دستگاه به کار می رود. دلیل این امر این است که در زمینه طراحی این قطعات نیازی به برش های سه بعدی و خمیده نمی باشد.

معرفی دستگاه CNC چهار محوره

این دستگاه قادر است برش های  استوانه ای و مخروطی را انجام دهد.  دلیل این امر وجود یک محور حرکتی اضافه می باشد. با این وجود کاربرد این دستگاه برای بخش سیلندر تراشی  و تولید قطعات دیگر مثل میل لنگ و قطعات پیچیده است.

دستگاه CNC پنج محور چیست

در مورد کاربرد تکنولوژی CNC در قطعه سازی خودرو گستردگی زیادی وجود دارد. دستگاه CNC پنج محوره ویژگی خاصی دارد. این دستگاه محدودیت حرکتی بسیار کمتری در مقایسه با سایر دستگاه ها دارد. از این رو در برش و تولید تمام قطعات خودرو می توان روی آن حساب ویژه باز کرد. به عنوان مثال در تولید سیلندر یا رینگ خودرو یا قطعات موتوری این دستگاه کاربرد زیادی دارد. البته باید این نکته را بگوییم که کار با این دستگاه مشکل است. بنابراین اپراتور باید در زمینه برنامه نویسی دستگاه CNC مهارت های لازم را داشته باشد.

دستگاه CNC چند کاره

دستگاه های CNC چند کاره برای شرایطی بسیار مناسب است که فضای کارگاهی تولیدی بسیار محدود باشد. از سوی دیگر برخی از قطعات باید بدون جا به جایی آماده شود ‌‌و باید زمان را مدیریت نمود. در چنین موارد کاربرد تکنولوژی CNC در قطعه سازی خودرو با استفاده از دستگاه چند محوره خود را نشان می دهد.

دلیل اهمیت کاربرد تکنولوژی CNC در قطعه سازی خودرو

در این قسمت برای شما از دلایل اهمیت کاربرد تکنولوژی CNC در قطعه‌ سازی خودرو صحبت خواهیم کرد. این دستگاه ها دقت بسیار بالایی در امر تراش قطعات دارند و سرعت تولید را به میزان چشمگیری افزایش می دهند.  این افزایش دقت اهمیت ویژه ای دارد چرا که تولید قطعات خودرو دقیقا را جان انسان ها ارتباط دارد. هنگامی که از نیرو های انسانی کمتر استفاده شود، طبیعتا خطاهای انسانی نیز کاهش پیدا می کند. این امر باعث بالا رفتن دقت در کار خواهد شد. از دلایل دیگر می توان کاهش هزینه های تولید را نام برد که همین امر دلیل محکمی برای افزایش سود دهی می باشد.

تکنولوژی CNC در قطعه سازی

بیشتر بخوانید: طراحی قالب صنعتی

سخن پایانی

در این مقاله از گروه دقیق سازان پیشرو در مورد کاربرد تکنولوژی CNC در قطعه سازی خودرو سخن به میان آمده است. از جنبه های مختلف این مسئله را مورد بررسی قرار دادیم. با تولید قطعات به روش تراشکاری و CNC می توان به پیشرفت های زیادی دست یافت. برای سفارش جهت تولید قطعات کوچک صنعتی در تهران می تواند با واحد فروش در ارتباط باشید و از کارشناسان ما مشاوره بگیرید.

Rate this post

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *