روش های ساخت قالب صنعتی

روش های ساخت قالب صنعتی
امروزه برای تولید قطعه از قالب صنعتی استفاده میشود . روش تولید قطعات صنعتی بر اساس نوع و کارایی و همچنینی جنس قطعه بسیار متفاوت است البته در عمل تمامی این قطعه از روش ریخته گری مواد مذاب در داخل قالب استفاده می کنند . اما تفاوت مهم در قالب صنعتی است .

امروزه بر اساس نوع قطعه و جنس مورد نیاز برای تولید قطعه از روش های ریخته گری و قالب سازی متفاوتی استفاده می شود .

به طور کلی 4 روش برای تولید قالب صنعتی در دنیا وجود دارد که قطعات صنعتی به وسیله آنها ساخته میشوند :

– قالب های ریخته گری

– قالب های تزریق پلاستیک

– قالب های آهنگری

– قالب های پرس

قالب صنعتی و روش های ساخت آن

قالب صنعتی و روش های ساخت آن
امروزه از روش های مختلفی برای تولید قطعات با استفاده از قالب صنعتی استفاده میشود .بر اساس نوع قطعه و کاربرد آن میتوان از قالب های مختلفی استفاده کرد .در این قالب ها عمده تفاوت در خصوص روش ریخته گری آنها است . روش های ریخته گری امروزه به سه دسته مختلف تقسیم می شوند :

– قالب های دایکاست که به قالب صنعتی فشار بالا نیز شهرت دارند

– قالب های ریژه که به قالب صنعتی فشار پایین نیز شهرت دارند

– قالب های ماسه

گروه صنعتی هادی با استفاده از دقیق ترین ابزارها و با بهره گیری از دانش و توانایی فنی متخصصان خود در زمینه تولید انواع قالب صنعتی فعالیت می کند.

قالب های دایکاست دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی هستند که در ادامه آنها را به اطلاع شما می‌رسانیم .

قالب دایکاست چیست ؟
قالب صنعتی فلزی باقابلیت استفاده مجدد از قالب های Dies می‌نامند . از این قالب ها برای تولید قطعات صنعتی با پیچیدگی های بالا استفاده میشود .

برای استفاده از قالب دایکاست در ابتدا ماده مورد نظر را در داخل کوره ذوب کرده و سپس آن را با فشار مناسب به داخل قالب تزریق می کنند. برای تولید قطعه با استفاده از قالب دایکاست معمولاً از روی ، آلومینیوم و یا مس استفاده میشود.

تاریخچه تولید قالب صنعتی دایکاست
تاریخچه استفاده از قالب صنعتی دایکاست به اواخر قرن 19 میلادی باز می گردد. در این سال ها در کشور آمریکا صنعت به شدت در حال رشد و تکامل بود و استفاده از قطعات صنعتی رونق زیادی پیدا کرده بود.

صنعتگران امریکایی با استفاده از تزریق مواد مذاب به داخل قالب دایکاست فرآیند تولید قطعه با این روش را آغاز کردند.

امروزه از قالب دایکاست در کشور های مختلف استفاده می شود . عمده استفاده از قالب دایکاست برای تولید قطعات آلومینیومی واقعات خاص با آلیاژهای خاص است که در صنعت خودروسازی و یا صنعت هواپیما سازی مورد استفاده قرار می گیرند .

قالب صنعتی و روش های ساخت آن

قالب صنعتی و روش های ساخت آن

مزایای ساخت قطعه صنعتی با استفاده از قالب دایکاست
استفاده از قالب دایکاست برای تولید قطعات صنعتی رشد بسیار بالایی داشته است . تولید قطعه به وسیله قالب صنعتی دایکاست بسیار سریع انجام می شود.

همین مورد باعث شده است که صنعتگران بسیاری از این قالب ها برای تولید قطعات خود استفاده کنند. قالب دایکاست مزایای بسیار زیادی دارد که در ادامه به برخی از مهمترین های آنها اشاره شده است :

• امروزه قالب دایکاست برای تولید انواع قطعات آلومینیومی استفاده میشود . این قطعات ساخته شده با این روش دارای ضخامت های متغیری است و می توانند از ضخامت 1.5 میلی‌متر تا 15 میلی‌متر را به راحتی تولید و قالب ریزی کنند .

• قطعات تولید شده به استفاده از قالب دایکاست دارای کیفیت سطحی بسیار بالایی می باشند .

• همچنین با استفاده از این قالب می توان در تیراژ بالا قطعه فلزی را قالب ریزی و تولید کرد .

• کیفیت قطعات تولید شده با استفاده از قالب دایکاست بسیار بالا بوده و عدم وجود پلیسه در این روش یکی از مهمترین مزایای آن به حساب می آید .

• با استفاده از قالب دایکاست بسیاری از مراحل پلیسه گیری ، سنگ زنی و سوراخکاری حذف میشود . در نتیجه زمان تولید قطعه به شدت کاهش پیدا می کند .

• با استفاده از قالب دایکاست فرآیند تولید قطعه تسریع پیدا کرده و باعث میشود که هزینه های تولید قطعه به شدت کاهش پیدا کند .

• جنس مورد استفاده در بدنه قالب دایکاست عموماً فولاد گرما دیده است که از استقامت بسیار بالایی برخوردار است . ضخامت این قالب ها نیز معمولاً بسیار بالا می باشد .

• قالب دایکاست توانایی تحمل فشار بسیار بالا را دارد و همچنین در دمای بسیار بالا نیز به راحتی تغییر شکل نمی دهد . به همین دلیلی هزینه اولیه تولید این قالب ها بسیار بالا می باشد .

تولید قطعه صنعتی مناسب با استفاده از قالب دایکاست
برای تولید قطعه به وسیله قالب صنعتی دایکاست باید در ابتدا فلز و آلیاژ مورد نظر در کوره به صورت ماده ذوب شده در بیاید .

سپس این ماده مذاب با فشار بالا به داخل دستگاه تزریق هدایت می شود. دستگاه تزریق ماده مذاب را به داخل قالب دایکاست هدایت می کند و ماده مذاب را به داخل قالب تزریق می کند.

ماده مذاب به داخل قالب دایکاست با فشار بالا تزریق می شود و به تمام بخش های قالب نفوذ میکند و باعث شکل گیری قطعه میشود . بعد از سرد شدن دو بخش قالب صنعتی از هم باز می شوند و قطعه شکل گرفته شده از داخل قالب خارجی می شود و آماده استفاده نهایی است .

https://www.stratasys.com/en/stratasysdirect/applications/production-parts/

Rate this post

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *