ساخت قالب با پرینت سه ‌بعدی چگونه است؟

ساخت قالب با پرینت سه ‌بعدی چگونه است؟

ساخت قالب با پرینت سه ‌بعدی روشی مدرن و جدید برای تولید قالب‌های پلاستیکی است که مزایای قابل‌توجهی هم برای صنعت‌گران ایجاد کرده است. استفاده ازاین‌روش برای قالب‌سازی می‌تواند جایگزینی ایده آل برای روش‌های قدیمی مانند تزریق پلاستیک باشد. اگر هنوز با روش استفاده و کاربرد پرینتر سه ‌بعدی در قالب‌سازی آشنا نیستید، در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید.

پرینتر سه ‌بعدی چیست ؟

قبل از پرداختن به موضوع ساخت قالب با پرینت سه ‌بعدی لازم است یک تعریف کلی از این دستگاه داشته باشیم. پرینتر سه ‌بعدی که به آن ساخت افزایشی یک قطعه در فرآیند تولید نیز گفته می‌شود دستگاهی با تکنولوژی‌های مختلف است که در آن پرینتر با استفاده از یک طرح کامپیوتری و یا یک اسکن سه ‌بعدی از یک قطعه اقدام به ساخت آن به‌صورت سه ‌بعدی می‌نماید.

فناوری‌های مختلفی مانند SLS، SLA و FDM از اصلی‌ترین فناوری‌های مورد استفاده در دستگاه‌های پرینتر سه ‌بعدی می‌باشند. کاربرد پرینتر سه ‌بعدی در قالب‌سازی اکثراً با استفاده از فناوری FDM صورت می‌پذیرد.

ساخت قالب با پرینت سه ‌بعدی

کاربرد پرینتر سه ‌بعدی در قالب‌سازی

به دلیل مراحل طولانی و پیچیده‌ای که سایر روش‌های مورد استفاده در طراحی و ساخت قالب در صنایع مختلف داشتند، ساخت قالب با پرینت سه ‌بعدی در مدت زمانی کوتاه با مزیت‌هایی که دارد، طرفداران زیادی را نیز پیدا کرده است.

از پرینتر سه ‌بعدی برای ساخت قالب‌های پلاستیکی نسبتاً کوچک استفاده می‌شود. ساخت قالب‌های بزرگ با این فناوری هنوز مرسوم نشده است. با استفاده ازاین‌روش می‌توانید با سرعت بسیار بالا قالب‌های پلاستیکی پیچیده‌ای را به‌صورت دقیق آماده و از آن‌ها استفاده کنید.

طراحی یک قالب تزریق پلاستیک با پرینتر سه ‌بعدی چگونه انجام می‌شود؟

طرز کار پرینتر سه بعدی برای ساخت قالب در قالب سازی کار پیچیده ای نیست. هر چند در تعریف و روی کاغذ ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد. برای این کار طبق مراحل زیر اقدام نمایید:

1- در مرحله‌ی اول باید طرح اصلی را آماده نمایید.

در قدم اول بایستی طرح اصلی قالب مورد نظر را به صورت سه بعدی آماده نمایید. برای این کار می‌توانید از نرم افزارهای مختلف طراحی در سیستم عامل کامپیوتری بهره ببرید. نرم افزارهایی مانند 3DMAX یا INVERTOR می توانند این وظیفه را به خوبی برای شما انجام دهند.

2- حجم مکعبی لازم برای پیاده سازی قالب را آماده نمایید.

حالا باید یک مکعب در اندازه‌ی قابل طراحی شده آماده کنید تا طرح اصلی را روی آن پیاده نمایید.3- طراحی اصلی را به درون مکعب انتقال دهید.

برای این کار هم می توانید از نرم افزارهای تخصصی استفاده کنید و هم برخی از سایت ها صنعتی این خدمات را ارائه می دهد که از آن‌ها می توانید کمک بگیرید.

4- حالا فایل میکس شده‌ی مکعب و طرح اصلی را به پرینتر سه بعدی خود انتقال دهید.

5- در مرحله‌ی بعد پرینتر با ذوب مواد اولیه‌ی آن‌ها را به‌صورت لایه‌لایه روی طرح اصلی پیاده‌سازی می‌نماید. فیلامنت یا رشته‌ای از مواد گرمانرم حاصل از ذوب شدن مواد اولیه برای چاپ طرح به‌صورت لایه‌ای قرار گرفته و بعد از سرد شدن به حالت جامد قابل آماده و مورد نیاز صنعت‌گر را آماده می‌نماید.

 ساخت قالب با پرینت سه ‌بعدی

مزایای ساخت قالب با پرینت سه ‌بعدی

هرچند استفاده از پرینتر سه ‌بعدی برای ساخت قالب در حال حاضر جانشین کاملی برای روش‌های سنتی نشده است اما با این حال در رده کاری خود هیچ جایگزینی نداشته و بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهد. در ادامه با مزیت‌های استفاده از این تکنولوژی در طراحی و ساخت قالب آشنا خواهیم شد.

– صرفه‌جویی در زمان در ساخت قالب با پرینت سه ‌بعدی

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های ساخت قالب با پرینت سه ‌بعدی صرفه‌جویی حداکثری در زمان اجرای طرح است. برخلاف روش‌های سنتی که برای ساخت یک قالب نیاز به روزها و حتی هفته‌ها زمان داشتید، در این روش تنها با چند ساعت کار قالب طراحی شده در دست شما خواهد بود. این مزیت می‌تواند استفاده از این دستگاه‌ها را در صنعت حتی با قیمت بالاتری که دارند کاملاً مقرون‌به‌صرفه نماید.

– صرفه‌جویی اقتصادی در ساخت قالب با پرینت سه ‌بعدی

برای اینکه مقایسه‌ی کاملی از هزینه‌های استفاده از پرینتر سه ‌بعدی در ساخت قالب‌ها با روش‌هایی مانند تزریق پلاستیک داشته باشید، می‌بایست این مهم را از چند جنبه مورد ارزیابی قرار دهید.

در نگاه اول استفاده از پرینتر سه ‌بعدی به دلیل مواد اولیه‌ی گران‌قیمت و استفاده از دستگاه گران‌قیمت ممکن است صرفه‌ی اقتصادی بالایی نداشته باشد اما وقتی به مسئله کمی ریزتر نگاه کنید متوجه صرفه‌ی اقتصادی این روش خواهید شد.

در روش ساخت قالب با پرینت سه ‌بعدی شما در زمان بسیار کمتری و بدون نیاز به سایر متعلقات قالب خود را آماده خواهید نمود. دیگر نیازی به دستگاه‌های دست‌وپا گیر برش‌کاری و تراشکاری نداشته و پرینتر به‌صورت مستقل همه‌ی این فرایندها را انجام خواهد داد.

 ساخت قالب با پرینت سه ‌بعدی

– طراحی و ساخت دقیق‌تر

برخلاف روش‌های سنتی که شما تنها بعد از پایان کار می‌توانید درباره‌ی کیفیت آن نظر بدهید و در صورت نیاز به اصلاح باید همه‌ی مراحل را از ابتدا طی کنید، در روش ساخت قالب با پرینت سه ‌بعدی شما از همان ابتدا می‌توانید در یک طرح سه ‌بعدی کامپیوتری ریز جزئیات قالب را مشاهده نموده و نظرات و ایده‌های خود را روی آن پیاده‌سازی و نواقص احتمالی آن را نیز رفع کنید. ازاین‌رو قالب آماده شده در انتها بسیار دقیق‌تر از سایر روش‌های تولید خواهد شد.

– امکان ایده پردازی در طرح‌های آماده شده

در روش‌های سنتی وقتی حرف از ایده و ایده پردازی می‌آمد، طراح با محدودیت‌هایی روبرو بود اما خوشبختانه کاربرد پرینتر سه ‌بعدی در قالب‌سازی باعث شده تا دیگر این محدودیت‌ها در طراحی از بین رفته و طراح بتواند طرح مورد علاقه خود را با ریزترین جزئیات پیاده‌سازی کند.

در چه مواقعی باید از پرینتر سه ‌بعدی در ساخت قالب استفاده نماییم؟

استفاده از روش ساخت قالب با پرینت سه ‌بعدی دارای محدودیت‌های زیادی نیست. اما برای زمان‌هایی که نیاز به سرعت بسیار بالا برای ساخت قالب داریم، تیراژ کار در حد نرمال بوده و خیلی بالا نیست، قطعات تقریباً اندازه‌ی کوچکی دارند و زمان‌هایی که امکان تغییر طرح قبل از پیاده‌سازی آن وجود دارد، می‌بایست از کاربرد پرینتر سه ‌بعدی در ساخت قالب استفاده نماییم.

Rate this post

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *