ساخت قالب با پرینت سه بعدی

روش ساخت قالب با پرینت سه بعدی

ساخت قالب با پرینت سه بعدی برای تولید قالب های پلاستیکی مورد استفاده می‌باشد و اهالی صنعت و فعال در این شاخه صنعتی از این روش بهره زیادی می برند. ساخت قطعات پلاستیکی با بهترین کیفیت در کارخانه دقیق سازان پیشرو تحت نظارت افراد بسیار مجرب صورت گرفته و بهترین ها در اختیار مشتری قرار می گیرد. برای اطلاعات بیشتر می توانید با گروه کارشناسی ما تماس داشته باشید.

ساخت قالب با پرینت سه بعدی

شیوه ساخت قالب با پرینت سه بعدی به گونه ای در بین صنعتگران جا افتاده و مورد استفاده قرار می گیرد که می توان گفت شیوه هایی مثل تزریق پلاستیک کنار رفته اند. در ادامه درباره این روش صحبت خواهیم کرد اما قبل از آن بهتر است درباره پرینت سه بعدی در صنعت قالب سازی بیشتر صحبت کنیم و شما را با این سیستم آشنا سازیم.

اجزا و یا قطعات قالب سنبه ماتریس چگونه است ؟ برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

ساخت قالب با پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی در صنعت قالب سازی

برای ساخت قالب با پرینت سه بعدی باید از پرینتر های بسیار مدرن استفاده شود. این دستگاه با تکنولوژی های مختلف کار می کند. شیوه کار این پرینتر به این گونه است که از یک طرح کامپیوتری یا اسکن سه بعدی از قطعه مورد نظر استفاده شده و آن‌ را به صورت سه بعدی می سازند. در قالب سازی، پرینترهای سه بعدی با سیستم فناوری FDM مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده از پرینتر های سه بعدی زمان زیادی را برای طراحی به کار نمی برد. این پرینترها برای ساخت قالب های پلاستیکی نسبتا کوچک کاربرد دارند و سرعت کار بسیار بالا می رود.

مراحل کار با پرینتر سه بعدی

برای ساخت قالب با پرینت سه بعدی و استفاده از این گونه پرینترها، مراحلی باید طی شود. در گام ابتدایی باید طرح اصلی قالب را به صورت سه بعدی آماده ساخت‌‌. این کار توسط نرم‌ افزارهای مختلف طراحی انجام می شود. پس از آن باید برای پیاده سازی قالب حجم مکعبی مناسبی آماده سازی شود‌. در واقع طرح اصلی روی آن پیاده خواهد شد.

پس از این کار طراحی اصلی به این مکعب منتقل شده و برای این کار هم از نرم افزارهای تخصصی استفاده می شود. در این مرحله فایل میکس شده مکعب و طرح مورد نظر به پرینتر سه بعدی انتقال پیدا می کند‌. در این مرحله کار پرینتر سه بعدی به این گونه است که مواد اولیه را ذوب مرده و طرح را به صورت لایه لایه روی طرح اصلی پیاده می کند. پس از سرد شدن، قالب می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

در اینجا بخوانید: قالبسازی دایکست چیست؟

ساخت قالب با پرینت سه بعدی چه مزایایی دارد

گفتنی است که ساخت قالب با پرینت سه بعدی هنوز به طور کلی جایگزین روش های قبلی و سنتی نشده است. اما در کل این روش مزایای زیادی دارد که بهتر دیدیم با آن‌ها آشنا شوید. با این روش می توان به میزان زیادی در زمان صرفه جویی نمود. زمان اجرای طرح امری بسیار مهم است و با این روش می توان در عرض چند ساعت طراحی را انجام داد.

به کار گیری پرینترهای سه بعدی می تواند بسیاری از هزینه ها را کاهش دهد و از این رو صرفه جویی اقتصادی را برای صنعتگران به همراه دارد.

شاید در نگاه اول مواد اولیه و دستگاه گران باشد اما با توجه به مسائل ریز و مهم و به مرور زمان مسئله صرفه جویی اقتصادی خود را بیشتر نشان می دهد. طراحی و ساخت قالب با پرینت سه بعدی بسیار دقیق تر و با کیفیت تر صورت می گیرد. چرا که جزئیات قالب به خوبی نمایان شده و می توان ایده های بسیار خوبی را به کار برد.

در کل باید گفت که امکان ایده پردازی در این روش وجود دارد. پرینترهای سه بعدی زمانی بسیار مورد نیاز است که باید طراحی و ساخت قالب ها با سرعت بیشتری انجام شود.

تیراژ کار باید نرمال باشد ‌و همچنین قطعات تقریبا اندازه کوچک داشته باشند. نکته مهم دیگر این است که این پرینتر ها برای قالب هایی که پیچیدگی های مهندسی دارند نیز بسیار کاربردی و مهم است. این روش در کشورهای در حال توسعه دز صنایع غذایی، دارویی و پزشکی کاربرد بسیار زیادی دارد.

بیشتر بخوانید: دستگاه CNC فرز

ساخت قالب با پرینت سه بعدی

سخن پایانی

در تولید قطعات پلاستیکی بهترین روش استفاده از پرینترهای سه بعدی می باشد. گفتنی است که ساخت قالب با پرینت سه بعدی کیفیت قطعات پلاستیکی تولید شده را به معنای واقعی افزایش می دهد. همچنین باید گفت که این طراحی و ساخت قطعات در کمترین زمان ممکن قابل انجام شدن است.

در گروه تخصصی دقیق سازان پیشرو می توانید قطعات پلاستیکی مورد نیاز خود را با بهترین کیفیت دریافت دارید. سوالات خود را از گروه کارشناسی سایت بپرسید و در اسرع وقت پاسخ خود را بگیرید.

Rate this post

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *