قالب دایکاست

قالب دایکاست چیست؟

قالب دایکاست برای تولید انبوه قطعات فلزی و پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه عملکرد به این صورت است که دستگاه دایکاست با فشار زیاد و حرارت بالا مواد مذاب را در این قالب ها تزریق می نماید. گروه دقیق سازان پیشرو در این زمینه با تجربه فراوان فعالیت می کند و اگر قصد سفارش ساخت قطعات فلزی دارید می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. در این مقاله این قالب ها را به طور کامل برای شما تشریح خواهیم کرد.

کوتاه درباره قالب دایکاست

گفتنی است که در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، بخش های سبک، ساخت بدنه و تولید دیگر قطعات مهم و خاق از قالب دایکاست استفاده می شود. کاربرد ویژه این قالب ها برای تولید قطعات فلزی با جنس نرم است. به عنوان مثال آلیاژهایی مانند روی و آلومینیوم با این روش تولید می شوند. وزن این آلیاژها می تواند از چند گرم تا چند کیلوگرم در نظر گرفته شود.

نکته مهم در مورد قالب های دایکاست این است که برای طراحی آن ها نمی توان بی گدار به آب زد و باید تجربه زیادی پشت این طراحی ها باشد. دلیل این امر فشاری است که از سوی دستگاه دایکاست به قالب ها وارد می شود. در واقع این قالب ها باید به گونه ای طراحی شوند که توانایی مواجه شدن با این فشارها را داشته باشند.

معرفی قالب سازی تهران ،^برای کسب اطلاعهات بیشتر کلیک کنید…..!

قالب دایکاست

طراحی قالب دایکاست طبق چه اصولی انجام می شود؟

عوامل مهمی را هنگام طراحی قالب دایکاست باید در نظر گرفت. قابلیت ساخت ضخامت دیواره ها، وزن قالب مورد نظر، یکنواختی ضخامت، شکل گوشه ها، زاویه خروج و بهینه سازی فرایند بابد مورد توجه قرار بگیرد. در کل باید گفت که برای طراحی این قالب ها باید تمام جوانب تحت نظر باشد.

توجه به ضخامت دیواره قطعه مورد نظر

این نکته را به یاد داشته باشید که اگر ضخامت دیواره قطعه کمتر در نظر گرفته شود، در پی آن چرخه قالب، زمان تزریق و خنک کردن آن‌ ها نیز کاهش پیدا می کند. این فرایند تاثیر زیادی نیز بر مواد مذاب مورد نیاز و حجم قطعه می گذارد. از این رو هنگام طراحی باید برای بهینه سازی مواد مصرفی و زمان، ضخامت قطعه به درستی انتخاب شود. همچنین ضخامت این دیواره ها باید به صورت یکنواخت باشد.

مطالعه بیشتر: مراحل تولید و ساخت قطعات پلاستیکی چگونه است؟

بررسی زاویه خروج

برای خروج قطعه از قالب پس از انجماد باید زاویه ها به درستی و مناسب طراحی شوند. فلزات مختلف زاویه خروج متفاوت دارند و حتما باید این نکات در نظر گرفته شود.

شکل گوشه های قطعه مورد نظر

برای جلوگیری از شکستگی قطعات تولید شده، باید روی گوشه های آن کار کرد. در واقع زمان طراحی باید گوشه ها شعاع انحنای درستی داشته باشند‌. مسئله مهم این است که شعاع انحنای داخلی در گوشه های قطعات تولید شده باید با ضخامت دیواره های آن برابر باشد.

قالب دایکاست چه کاربردهایی دارد

بهترین روش برای تولید قطعاتی که شکل پیچیده و ابعاد دقیق دارند و باید ساختاری یکپارچه داشته باشند و کیفیت در آن ها مهم باشد و باید مقاومت زیادی از خود نشان دهند، استفاده از قالب دایکاست است. این روش که همان ریخته گری است برای تولید کالاهای مصرفی و قطعات و تجهیزات صنعتی به ویژه قطعات مورد نیاز در اتوموبیل کاربر دارد.

در صنعت خودرو سازی استفاده زیادی از قالب دایکاست می شود و می توان گفت که این میزان حدود ۶۰ درصد می باشد. همچنین در صنایع مختلف دیگر از جمله هوا فضا، تولید لوازم خانگی، جواهر سازی و لوازم الکترونیکی از این روش استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین نرم افزار طراحی قالب پلاستیک

قالب دایکاست

مراحل اصلی روش قالب دایکاست

گام ابتدایی در تولید قالب دایکاست این است که قطعات قالب تحت فشار آماده شوند. این قالب ها دارای دو بخش متحرک و ثابت هستند.

برای آماده سازی باید همه قسمت های قالب و قطعات کاملا پاک شوند و پس از آن برای روان کار کردن، باید آن را روغن کاری نمود. در مرحله بعد  بخش ثابت و متحرک باید به هم متصل شده و محکم شوند.

برای این که قالب ها در زمان تزریق مواد مذاب کاملا ثابت نگه داشته شوند باید از نیروی مناسب استفاده شود. در دستگاه های بزرگ و قالب هایی با ابعاد بیشتر این مدت زمان بیشتر خواهد شد.

در ادامه مواد مذاب را از کوره به محفظه دستگاه منتقل می کنند و این مواد به داخل قالب تزریق خواهد شد. زمان تزریق باید کوتاه و محدود باشد که انجماد به صورت یکنواخت صورت بگیرد.

در این مرحله مواد مذاب خنک شده و به حالت جامد در می آیند. زمانی که تمام حفره ها در قالب پر شده باشد و مواد نیز خنک شود، قطعه مورد نظر تولید خواهد شد. افزایش پیچیدگی قطعات و ضخامت بیشتر دیواره ها مدت زمان خنک شدن را بیشتر می کند.

در این مرحله با سیستم پران قسمت های متحرک و ثابت قالب دایکاست باز شده و قطعه به بیرون هدایت می شود. در صورتی که قطعه دارای زائده هایی باشد، باید آن ها را از بین برد. این مواد اضافه دوباره بازیافت می شوند.

سخن پایانی

برای تولید انبوه قطعات فلزی و پلاستیکی از قالب دایکاست استفاده می شود. در گروه دقیق سازان پیشرو سفارش ساخت قطعات فلزی تحت نظارت کارشناسان مجرب انجام خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر جهت سفارش می توانید از طریق سایت اقدام نمایید.

Rate this post

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *