قالب سازی با فرایند تزریق

قالب سازی با تزریق:  فرآیندی برای تولید قطعات با تزریق مواد مذاب به قالب است. قالب سازی تزریقی را می توان با انبوهی از مواد به طور عمده شامل فلزات (که به  فرآیند تولید آن ریخته گری می گویند) و معمولاً پلیمرهای ترموپلاستیک و گرمازا انجام داد. در این روش مواد در یک بشکه گرم شده تغذیه شده مخلوط می شودو به یک حفره قالب تزریق می شود ، در آنجا خنک می شود و به شکل اولیه یا تکمیل شده سخت می شود.

قالب سازی و تزریق پلاستیک
دستگاه تزریق پلاستیک

 

  قالب سازی تزریقی به طور گسترده ای برای ساخت انواع قطعات ، از کوچکترین اجزا  تا کل بدنه اتومبیل، و…  مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشرفت در تکنولوژی چاپ سه بعدی  می تواند برای برخی از قالب های تزریق ساده استفاده شود. در قالب تزریق از دستگاه مخصوص استفاده می شود که دارای سه قسمت است: واحد تزریق ، قالب و گیره. قطعاتی که باید تزریق شوند باید با دقت بسیار زیادی طراحی شوند تا فرایند قالب سازی تسهیل شود.

مواد مورد استفاده برای قطعه ، شکل و ویژگی های مورد نظر قطعه ، مواد قالب و خصوصیات دستگاه قالب گیری باید در نظر گرفته شود. تطبیق پذیری قالب تزریق با این گستردگی ملاحظات و امکانات طراحی تسهیل می شود.

از روش قالب سازی تزریقی برای تولید محصولاتی مانند قرقره های سیم ، بسته بندی ، درب بطری ، قطعات و اجزای خودرو ، اسباب بازی ها ، شانه های جیبی ، برخی از آلات موسیقی (و قطعات آنها) ، صندلی های یک تکه و میزهای کوچک ، ظروف ذخیره سازی و… استفاده می شود امروزه قالب سازی تزریق رایج ترین روش مدرن در ساخت قطعات پلاستیکی است. این ماده برای تولید مقادیر زیاد ایده آل است. 

مشخصات فرآیند گلوله های رزین ترموپلاستیک برای قالب گیری تزریقی:

در قالب تزریق پلاستیک از یک ستون یا پیستون پیچی  استفاده می شود تا مواد پلاستیکی یا لاستیکی مذاب را به داخل حفره قالب وارد کند.  این روش معمولاً برای پردازش پلیمرهای ترموپلاستیک و ترموستاتی استفاده می شود ، که حجم مورد استفاده در آنها بسیار بیشتر است.

بازیافت ، تطبیق پذیری برای طیف گسترده ای از محصولات کاربردی ، و توانایی نرم کردن و شکل دهی از ویژگی های اصلی از مواد پلیمری در تزریق پلاستیک می باشد.برای مثال  اگر به موقع پلیمر حرارتی از بشکه تزریق خارج نشود ، ممکن است اتصال متقاطع شیمیایی باعث ضبط سوپاپ ها و بسته شدن سوپاپ ها و آسیب رساندن به دستگاه قالب گیری تزریقی شود.

قالب تزریق پلاستیک شامل تزریق فشار زیاد ماده اولیه به قالب است که پلیمر را به شکل دلخواه در می آورد. 4 قالب ها می توانند دارای یک حفره منفرد یا حفره های متعدد باشند. در قالب های مختلف حفره ، هر حفره می تواند یکسان باشد و قطعات مشابهی را تشکیل دهد یا می تواند منحصر به فرد باشد و چندین هندسه مختلف را طی یک چرخه واحد تشکیل دهد.

قالب ها به طور کلی از فولاد ساخته می شوند ، اما فولادهای ضد زنگ و قالب های آلومینیومی برای کاربردهای خاص مناسب هستند. قالبهای آلومینیوم معمولاً برای تولید با حجم زیاد یا قطعات با تلرانس باریک مناسب نیستند ، زیرا دارای خواص مکانیکی پایین تری هستند و بیشتر در معرض سایش ، آسیب و تغییر شکل در طول دوره های تزریق و بست هستند.

با این حال ، قالب های آلومینیوم در برنامه های کم حجم مقرون به صرفه هستند ، زیرا هزینه های ساخت قالب و زمان به طور قابل توجهی کاهش می می دهند.  بسیاری  استفاده از قالب های فولادی برای پردازش بیش از چند میلیون قطعه  طراحی شده اند و ساخت آنها می تواند صدها هزار دلار هزینه داشته باشد.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نیاز به راهنمایی داریدWhatsApp؟ ارتباط با ما