قالب سازی پیشرفته

قالب سازی پیشرفته چگونه انجام می شود؟

قالب سازی پیشرفته :قالب محصولی می باشد که قطعات با استفاده از این محصول به شکل دلخواه شما در می آیند.

به همین سبب اولین گام ها درصنعت تولید،صنعت قالب سازی بوده است.برای تولید ظروف مختلف و یا تولید مجسمه در گذشته از قالب های گچی، ماسه ای و چوبی استفاده می شد.ساخت قالب برای اولین بار به پنج هزار سال پیش بر می گردد.به دلیل کمبود امکانات و نداشتن علم و دانش کافی، اغلب در گذشته از گل و گچ به عنوان مواد تشکیل دهنده قالب ها استفاده می شد. ولی امروزه در قالب سازی پیشرفته مواد تشکیل دهنده قالب ها، شیشه ، فلز، پلاستیک، پلیمرو الاستومرها می باشند که این مواد را می توان به شکل های گوناگونی در آورد.

صنعت قالب سازی

یک از صنایع سنگین ‌که قابلیت تولید انواع قالب های فلزی و پلاستیکی را دارد صنعت قالب سازی می باشد‌ و قالب ها به منظورساخت قطعات مختلف به تعداد انبوه تولید می شوند‌.

هنگامی که نیاز است تا قطعه ای به تعداد انبوه تولید شود فرد تولید کننده قطعه ابتدا سفارش تولید قالب قطعه مورد نظر را داده و پس از آماده شدن قالب می تواند تعداد کثیری از قطعه مورد نظررا تولید کند.اغلب افراد برای ساخت یک قطعه به تعداد انبوه درکمترین زمان ممکن سفارش ساخت چندین غالب را می دهند و هرچه تعدادغالب بیشتری ساخته شود سرعت تولید قطعه مورد نظرنیزبیشتر می شود. قطعات پیچیده نیازمند قالب هایی بسیار دقیق می باشند و به سبب دقت و توجه ای که در صنعت قالب سازی نیازمند می باشد این صنعت جز سخت ترین مشاغل به شمار می رود.

پروسه که در آن به مایع یا مواد قابل انعطاف شکل داده می شود کستینگ می‌گویند.

قالب سازی پیشرفته چگونه انجام می شود

به طور کلی قالب سازی پیشرفته دو مرحله بسیار مهم دارد

۱_طراحی قالب

طراحان در گذشته برای قالب سازی، قالب گیری را از قطعه اصلی می‌گرفتند اما امروزه قالب سازی پیشرفته به وسیله ی برنامه های تخصصی همچون solidworks ، IMOLD و CATIA صورت می گیرد.با پیشرفت روز افزون تکنولوژی طراحان می توانند قالب هایی را طراحی کنند که قطعه ای که قرار است بعدا از این قالب تولید شود می تواند حتی وجود خارجی نداشته باشد.این طراحی های فوق پیشرفته سه بعدی می باشند و می توان ظرافت های لازم را نیز بر روی آن ها اعمال کرد.

۲_ساخت قالب

مرحله دوم قالب سازی پیشرفته تولید طرحی سه بعدی می باشد که  طراحان با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته آن را طراحی کرده اند.

برای ساخت قالب از ماشین های پیشرفته نیز می توان استفاده کرد که این ماشین ها مانند پرینتر های سه بعدی کار می کنند و انواع قالب های سه بعدی طراحان را می توانند بسازند.

قالب سازی پیشرفته به صورت اختصاصی انجام می شود به این معنا که برای ساخت قالب قطعات گوناگون، ابتدا بایدبه جنس قطعه و پیچیدگی آن توجه ویژه ای داشت وسپس با توجه به این دومورد از روش مخصوصی برای ساخت قالب باید استفاده کرد.به دلیل تنوع و گوناگونی زیاد به طورکلی قالب ها به شش دسته تقسیم می شوند که این شش دسته عبارتند از:

۱_ قالب قطعات پلاستیکی

۲_قالب گچی

۳_قالب آزبست

۴_قالب گلی

۵_قالب شیشه ای

۶_قالب سیمانی

 تقسیم بندی دیگر قالب ها از نظر کاربرد می باشد که به ۵ دسته تقسیم می شوند این ۵ دسته عبارتند از:

۱_قالب تزریق پلاستیک

۲_قالب فشاری

۳_قالب پرسی

۴_قالب درون گرمایی درون سرمایی

۵_قالب برشی

انواع دستگاه های قالب سازی پیشرفته

با مرور زمان پیشرفت عظیمی در صنعت قالب سازی ایجاد شد و دستگاهای عظیمی دراین حرفه تولید و عرضه به بازار کار شد این دستگاهای قالب سازی، مواد اولیه مانند فلزیا پودرهای ترکیبی و پلاستیک را به وسیله قالب شکل می دهند و محصول نهایی را تولید می کنند.

در دستگاه های قالب سازی دونوع پلاستیک استفاده می شود به نام ترموست ها و ترمو پلاستیک ها. تفاوتی که بین این دوپلاستیک وجود دارد این می باشد که ترموست ها بعداز ذوب شدن و سخت شدن شکل خود را حفظ می کنند و دیگر قابلیت بازگشت پذیری را ندارند و نمی توان آن ها را مجددا به صورت مذاب در آورد زیرا ذوب کردن آن برابراست با سوختن و نابودشدن پلاستیک و  برخلاف ترموست ها، ترموپلاستیک ها پس از سخت شدن قابلیت ذوب شدن مجدد را دارا می باشند ودراین صورت قابلیت شکل گیری را نیز دارند.

قالب سازی صنعتی چگونه است؟ بیشتربخوانید

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نیاز به راهنمایی داریدWhatsApp؟ ارتباط با ما