قطعات بادی :قالب‌گیری بادی (به انگلیسی: Blow molding) یک فرایند تولید است که در تولید قطعات پلاستیکی توخالی مانند بطری‌های پلاستیکی به کار می‌رود. قالب‌گیری بادی به سه صورت انجام می‌شود:
قالب‌گیری بادی اکستروژن
قالب‌گیری بادی تزریقی،
قالبگیری بادی تزریق کششی.

فرایند قالب گیری بادی با گرم کردن پلاستیک و ایجاد لقمه اولیه آغاز می‌شود، لقمه اولیه به صورت یه استوانه یک سر آزاد دارای روزنه است که هوا می‌تواند از آن عبور کند، سپس لقمه داخل قالب قرار می‌گیرد و باد در آن دمیده می‌شود، فشار باد پلاستیک را هل داده و به دیواره قالب می‌چسباند، پس از خنک شدن پلاستیک و سرد شدن آن قالب باز شده و قطعه خارج می‌شود. در دو روش دیگر لقمه از تزریق در قالب مخصوص ایجاد می‌شود در مرحله دمیده شدن روش آخر یعنی قالبگیری بادی تزریقی کششی یک میله لقمه گرم شده را می‌کشد و در همین حال هوا در آن دمیده می‌شود.

همه ما می دانیم که امروزه قطعات پلاستیکی و یا پلاستیک به عنوان یکی از مهم‌ترین قطعات مصرفی زندگی انسان شناخته می شود به گونه ای که پلاستیک ها در همه صنایع و وسایل روزمره زندگی ما کاربرد دارند، یکی از روش های تولید و ساخت پلاستیک ها فرایند قالب گیری بادی است، که در نهایت منجر به ساخته شدن قطعات بادی می شود.

قطعات بادی:

باید بگوییم که قطعات بادی قطعاتی هستند که در ساخت آنها از باد استفاده می شود که در نهایت منجر به وجود آمدن قطعات پلاستیکی توخالی مانند بطری ها می شود. قطعات بادی اندازه‌های مختلفی دارند و به منظور استفاده های مختلف ساخته می شود. شما اگر سری به یک فروشگاه بزنید متوجه این موضوع می شوید که از بطری های شامپو تا بطری های کوچک و بزرگ نوشابه همگی از پلاستیک های نوع قطعات بادی هستند. اگر از فروشگاه بیرون بیاید و به یک تعویض روغنی برسید متوجه می شوید که تعداد زیادی قطعات بادی که با روغن های مختلف پر شده اند وجود دارند.

قالب گیری بادی چیست؟

همانگونه که در قسمت قبل گفتیم قطعات بادی قطعاتی هستند که با توجه به فشار باد و با استفاده از مکانیسم قالب گیری بادی به وجود می آیند، این روزها به خاطر استفاده زیاد از پلاستیک و بخصوص برای تولید بطری ها از قالب بندی بادی استفاده می شود ،هیچ کس نمی تواند اهمیت استفاده از بطری های پلاستیکی را نادیده بگیرد، پلاستیک های توخالی در موارد مختلفی مانند بسته بندی آب معدنی نوشابه ها و شوینده ها روغن های خودرو و روغن های خوراکی مایع و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

باید بگوییم که ساخت قطعات بادی با قالب های بادی از مهم ترین روش ها در زمینه قالب سازی است، به طور کلی می توانیم بگوییم که قالب های بادی تحول شگرفی در صنایع بسته بندی به وجود آورده اند.

قطعات بادی به چند روش درست می شوند؟

همانگونه که گفتیم قطعات بادی با استفاده از قالب های بادی درست می شوند.

قالب گیری بادی اکستروژن:

در بعضی از مواقع این قطعات با قالب گیری بادی اکستروژن ساخته می شود، که در این نوع قالب بادی پلاستیک به شکل گرانول وارد محفظه اصلی می شود و در محفظه مخصوص ذوب می شود،  پلاستیک های مذاب توسط پیچ درون محفظه انتقال هدایت می شوند و در مرحله بعد باد بافشار داخل قالب می دمد و مواد مذاب را باد میکند و بعد از سرد شدن قطعه را از دستگاه جدا می شود به این صورت ما یک قطعه بادی ساخته ایم.

قطعات بادی

قالب گیری بادی تزریقی:

دیگر روش برای ساخت قطعات بادی استفاده از قالب بادی تزریقی است.

در این نوع قالب گیری ابتدا پلاستیک مذاب با یک نازل در قالب بادی تزریق می گردد در همین مرحله باد دمیده می شود و مواد مذاب به شکل قالب در می آیند و در نهایت پس از سرد شدن قالب قطعه از قالب جدا می شود، معمولاً کمتر از این قالب برای ساخت قطعات بادی استفاده می شود.

قالب گیری بادی کششی تزریقی:

این روش یکی دیگر از روش های ساخت قطعات بادی است، در این روش ابتدا ماده داخل قالب تزریق شده و با سرعت زیاد خنک می شود و طرح اولیه شکل می گیرد، سپس قالب دیگری وارد دستگاه می شود تا تحت کشش قرار گیرد، قالب دوم هم به صورت افقی و هم عمودی تحت کشش قرار می گیرد تا به ضخامت دلخواه برسد وقتی که به شکل دلخواه رسید قالب باز و قطعه خارج می شود قطعه پلاستیکی به دسته آماده یکی از قطعات بادی است.

توجه داشته باشید که قطعات بادی که با این روش ساخته می شوند به دلیل کشش در دو جهت عمودی و افقی استحکام و سختی بیشتری نسبت به سایر قطعات بادی دارند.

تزریق پلاستیک چیست؟ بیشتربخوانید

نتیجه گیری:

قطعات بادی با فرایند قالب گیری بادی درست می شوند. این فرآیند به این صورت است که در قسمت اول با گرم کردن مواد اولیه یک استوانه ی پلاستیکی که یک سر آن آزاد است به وجود می آید، سپس این قطعه استوانه ای شکل داخل قالب قرار می گیرد و باد با شدت در آن دمیده می‌شود و همین فشار باعث باز شدن تمام این قطعه و چسبیدن آن به قالبی که از قبل تعبیه شده است می شود و پس از خنک شدن و سرد شدن از قالب جدا و خارج می شود به همین صورت  یک شیء پلاستیکی و یا قطعات بادی درست می شوند

قطعات فلزی چگونه ساخته می شود؟ برای مطالعه بیشتر کلیک کنید

با خواندن این مقاله متوجه چگونگی ساخت قطعات بادی شده باشید.

5/5 - (1 امتیاز)