قطعات فلزی

ساخت قطعات فلزی

تولید و ساخت قطعات فلزی همواره یکی از مهمترین تولیدات در صنعت بوده است.

شاید شما هم از آن دسته از افرادی باشید که قصد تولید این قطعات را دارید یا اینکه می خواهید اطلاعاتی در مورد نحوه تولید و ساخت قطعات فلزی داشته باشید. اگر به دنبال هر یک از این دو موضوع هستید. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید چرا که ما در این مقاله به بررسی تولید قطعات فلزی پرداخته ایم.

قطعات فلزی

تولید قطعات فلزی:

قبل از این که ادامه این مقاله را بخوانید  ابتدا بهتر است که نگاهی به اشیای دوروبرتان بیندازید این اشیا ممکن است ساعت مچی، تلفن، یخچال و یا حتی یک مداد باشد. بعد از دیدن این اشیا به این نکته می رسید که تمام این اشیا در ابتدا صورت متفاوتی از شکل کنونی خود داشته اند.شما هیچ وقت نمی توانید این اشیا را آنچنان که در طبیعت بودند در اتاق خود مجسم کنید. حالا بگردید و به وسایل فلزی اتاق مانند چوب لباسی، میخ و حتی پیچ ها نگاه کنید اینها همه از قطعات فلزی هستند. سوال این است که تولید و ساخت قطعه به چه معناست.

باید بگویم که تولید قطعات فلزی به معنای فرایند تبدیل مواد اولیه به صورت یک محصول فلزی است. فرایند ساخت قطعات در چند مرحله خلاصه می شود، مرحله اول طراحی محصول مرحله دوم انتخاب مواد اولیه و مرحله سوم مجموعه فرایندهایی که از طریق آنها محصول تولید می شود.باید توجه داشته باشید که قطعات فلزی به روش های گوناگونی تولید می شوند بعضی از قطعات به روش مکانیکی، بعضی از قطعات به روش ماشین کاری، بعضی دیگر به روش متالوژی و بعضی دیگر به روش جوشکاری تولید می شوند البته به این موارد باید ساخت قطعات به روش ریخته گری را نیز اضافه کرد.

تولید و ساخت قطعات پلاستیکی چگونه است کلیک کنید

به صورت کلی ساخت قطعات به چه صورت انجام می شوند.

در بیشتر موارد برای ساخت قطعات فلزی از ورقه های فلزی استفاده می شود اما باید توجه داشته باشید که ورق انتخاب شده با توجه به مراحلی که برای تبدیل شدن به یک قطعه طی می کند چهار ویژگی اساسی داشته باشد.

این چهار ویژگی عبارتند از:

اندازه مناسب، ضخامت ورق مورد نظر، کیفیت ساخت و نحوه به کار بردن ورق، اینها مواردی هستند که باید حتما حتما در انتخاب ورق آنها دقت کنید‌.

به این نکته توجه داشته باشید که برای ساخت قطعات فلزی به صورت کلی از سه فرآیند بریدن، خم کردن و سر هم کردن استفاده می شود.

ساخت قطعات فلزی در چند مرحله:

مرحله اول

آنچه که مسلم است در قدم اول برای ساخت قطعات باید یک طرح و یا یک نقشه طراحی داشته باشیم؛ در همین قدم اول تا حد زیادی برآورد های نسبت به قیمت تخمین زده می شود اما به طور قطع نمی‌توانیم بگوییم که برای ساخت این قطعه چقدر هزینه می شود.

مرحله دوم:

در مرحله دوم ساخته قطعات فلزی شما باید طرح خود را به بخش ساخت قطعات انتقال دهید.

مرحله سوم:

مرحله سوم آخرین مرحله در ساخت این قطعات است، در این قسمت از  پروژه ساخت قطعات فلزی به مهمترین قسمت می رسید، این قسمت معمولاً دارای تجهیزات سنگینی می باشد که کار فرم دهی و  جوشکاری قطعات را انجام می دهند. اما این که هر یک از این تجهیزات چه کاری انجام میدهند بحثی است که در ادامه مقاله به آن می پردازیم.

قطعات فلزی

 

 

 

دستگاه فرم دهی در ساخت قطعات فلزی:

همانگونه که گفتیم یکی از مهم ترین مراحل ساخت قطعات فلزی فرم دهی است. شما بعد از انتخاب ورق مناسب باید نسبت به نقشه ای که دارید آن را فرم داده و به شکل قطعه مورد نظر در آورید. هر چند که فرم دهی برای افراد تازه کار بسیار سخت است اما به مرور زمان شما می‌توانید به سادگی ورقه ها را به شکل دلخواه فرم داده و آن را آماده جوشکاری کنید.

طراحی ماشین آلات صنعتی بیشتربخوانید

جوشکاری قطعات فلزی:

بعد از فرم دهی ورق ها در این مرحله نوبت جوشکاری آن‌ها است؛ یعنی در واقع شما باید ورقه هایی را که شکل داده اید آن را ماشین کاری کرده قطعات اضافی آن را برش داده و سپس آنها را جوش دهید.

باید توجه داشته باشید که بعد از فرم دهی جوشکاری یکی از مهمترین مراحل در ساخت قطعات فلزی است.

نیاز به راهنمایی داریدWhatsApp؟ ارتباط با ما