تولید و ساخت قطعات پلاستیکی

با نگاه اجمالی به وسایل خانه متوجه می‌شویم که قسمت عمده از وسایل خانه  ما را قطعات پلاستیکی تشکیل می دهند. این قطعات می‌توانند قطعات بزرگی مانند سبد، رخت آویز های آپارتمانی و یا قطعات کوچکی مانند نمکدان، لیوان و یا هرچیز دیگری یا اسباب بازی های بچه های ما باشد. با توجه به همین کار آمد بودن وسایل و بازار خوبشان عده زیادی قصد دارند که به عنوان یک کار تولیدی شروع به تولید و ساخت قطعات پلاستیکی کنند ، اگر شماهم از آن دسته از افراد هستید که همچین قصدی دارید یا قصد بالا بردن اطلاعات خود در این زمینه را دارید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید؛ چرا که ما در این مقاله به بررسی موضوع تولید و ساخت قطعات پلاستیکی پرداخته ایم.

چرا باید قطعات پلاستیکی بسازیم؟

همانگونه که در قسمت اول مقاله گفتیم با توجه به گستردگی که وسایل پلاستیکی دارند این وسایل امروز بسیار با اهمیت هستند، علاوه بر استفاده مصارف خانگی تقریباً در تمام صنایع از قطعات پلاستیکی استفاده می شود؛ نکته قابل توجه در استفاده این قطعات مقرون به صرفه بودن این قطعات می باشد.

از مهمترین دلایل تولید و ساخت قطعات پلاستیکی می توان به:

ساخته شدن قطعات در زمان کوتاه، دوام و مقاومت بالا و نیاز به مواد اولیه ساده تر و کمتر اشاره کرد.

مراحل تولید و ساخت قطعات پلاستیکی:

قبل از هرچیزی به این نکته توجه داشته باشید که برای ساخت و تولید قطعات پلاستیکی نیازمند شناخت دقیق از مواد پلاستیکی هستید چرا که این کار به شما کمک می‌کند تا بدانید برای ساخت به چه نوع مواد پلاستیکی و با چه کیفیت و چه مقدار درجه مقاومت گرما نیاز دارید.

قطعات پلاستیکی

اولین نکته در مورد تولید و ساخت قطعات پلاستیکی مشخص کردن کاربرد قطعه هایی است که قصد ساخت آن را دارید، شما باید از خود سوال بپرسید که قصد استفاده این محصول را در کجا دارید؛ برای مثال مواد استفاده شده برای یک ظرف پلاستیکی که قرار است در مایکروفر استفاده شود با یک قطعه پلاستیکی که قرار است برای نگهداری آب و یا چیز های دیگر در یخچال استفاده شود متفاوت است. بعد از مشخص شدن کاربرد قطعه پلاستیکی و انتخاب مواد آن به راحتی میتوانید جنس و نوع مواد پلاستیک را انتخاب کنید.

انتخاب نوع مواد می تواند هزینه های تولید و قالب گیری را تا حد زیادی برای شما کاهش دهد، به این نکته توجه داشته باشید که مواد پلاستیک مواد کم قیمتی نیستند، دلیل بالا بودن قیمت مواد پلاستیک تقاضای بیشتر این قطعات نسبت به قطعات فلزی است.

طراحی دستگاه صنعتی بیشتربخوانید

قطعات پلاستیکی

تولید و ساخت قطعات پلاستیکی:

باید بگویم که یکی از رایج ترین و مهمترین روش های تولید و ساخت قطعات پلاستیکی ماشین های تزریق هستند، نحوه کارکرد این ماشین ها به این صورت است که شما در ابتدا قالب تزریق پلاستیکی را ساخته و بر روی ماشین تزریق نصب می کنید بعد از این مرحله مواد پلاستیکی خام را که وارد دستگاه شده بعد از گرم شدن و ذوب شدن از طریق یک سیلندر به سمت قالب تزریق هدایت می کنید، در مرحله بعد این مواد به داخل قالب با فشار بسیار بالا تزریق می شود و قطعه پلاستیکی مورد نظر ایجاد می شود بعد از تولید قطعه مورد نظر آنها را خنک می کنید.

مراحل تولید و ساخت قطعات پلاستیکی با استفاده از قالب های بادی:

نحوه تولید و ساخت قطعات پلاستیکی را به صورت قالب های تزریقی را توضیح دادیم. حالا نوبت به توضیح ساخت قطعات پلاستیکی با استفاده از قالب های بادی است.

برای تولید با این روش قالب ساخته شده را بر روی دستگاه تولید بادی نصب می کنیم، این قالب ذکر شده قبلاً بر اساس سفارش مشتری طراحی شده است. در مرحله بعدی با استفاده از باد گرم مواد پلاستیکی مذاب داخل قالب شکل می گیرند و در مرحله آخر قطعه های ساخته شده وارد مرحله خنک کاری می شوند. توجه داشته باشید که در این مرحله ممکن است قطعه نسبت به زمان تولید به دلیل انقباض کوچک تر از نمونه اولیه شود.

برای آشنایی  و ثبت سفارش برای قالب سازی قطعات فلزی کلیک کنید

نتیجه گیری:

برای تولید و ساخت قطعات پلاستیکی شما بیشتر از هر چیزی نیازمند آگاهی و شناخت لازم در خصوص استحکام مواد انتقال گرما قالب سازی و فرایند قالب گیری می باشید اگر این کارها را به درستی انجام دهید مرحله بعدی مربوط به دستگاه است که احتمال خطای آن بسیار کم است.

5/5 - (5 امتیاز)