ماشینکاری CNC

ماشینکاری CNC

ماشینکاری CNC ( فرزکاری CNC و تراشکاری CNC) در ساخت و تولید قطعات صنعتی به کار می رود و واژه CNC به معنی کنترل عددی کامپیوتری می باشد.

از ماشینکاری CNC جهت براده برداری و جدا کردن لایه ای از قطعه کار استفاده می شود. ماشینکاری CNC از پرکاربردترین عملیات در ساخت قطعات به دلیل هزینه پایین، دقت ابعادی بالا و تکرار پذیری مناسب، می باشد. طراحان قطعات صنعتی با استفاده از نرم افزارهایی از جمله Solid works و CATIA قطعات پیچیده را طراحی می کنند. بکارگیری نرم افزارهای واسط برنامه ماشینکاری قطعه طراحی شده را استخراج می نماید و با ارسال آن به دستگاه CNC فرآیند ماشینکاری را انجام می دهند.

قالب سنبه و ماتریس چیست؟

کاربرد ماشینکاری CNC

این فرایند برای طیف گسترده ای از مواد از جمله فلزات ، پلاستیک ، چوب ، شیشه ، فوم و کامپوزیت ها مناسب است و در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، صنایع نظامی ، صنایع هوایی و … کاربرد گسترده ای دارد.

ماشینکاری CNC

ماشینکاری cnc اصطلاحی است که معمولاً به منظور ساخت و تولیدات صنعتی از آن استفاده می شود.

اما اینکه این اصطلاح چه اصطلاحی است و چه کاری انجام میدهد، مسئله است که ما در این مقاله  تحت عنوان ماشینکاری CNC به آن پرداخته ایم. پس  تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

ماشینکاری CNC چیست؟

اصطلاح CNCیا ماشینکاری CNC به معنی کنترل عدد رایانه‌ای می باشد. ماشینکاریCNC یک فرایند تولید و ساخت است که به طور معمول از کنترل های رایانه‌ای و ابزارهای ماشین برای حذف لایه ها یا بخشی از یک قطعه موجود استفاده می شود و یک قطعه با طراحی که تولید می کند این فرآیند برای طیف گسترده ای از مواد از جمله فلزات، لاستیک ها، شیشه، کامپوزیت مناسب می باشد البته در موارد گوناگون دیگری نیز کاربرد دارد.

از دستگاه هایCNC به منظور ماشینکاری قطعات هوافضا که تلرانس کمتری نسبت به باقی محصولات صنایع دیگر دارند و برای تولید آنها نیازمند دقت بسیار بیشتری می باشد استفاده می شود.

مراحل تولید و ساخت قطعات پلاستیکی چگونه است؟ برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

باید به این نکته توجه داشته باشید که تعریف ماشینکاری CNC با دستگاه CNC تفاوت هایی وجود دارد. همانگونه که گفته شد ماشینکاری CNCیک فرآیند است در حالی که دستگاه CNC دستگاهی است که قابلیت برنامه ریزی و توانایی انجام مستقل عملیات ماشینکاری CNC را دارد. برای انجام ماشینکاری CNC ابتدا

باید دستگاه را راه اندازی کرد اما اینکه دستگاهCNC چگونه راه اندازی می شود موضوعی است که ما در ادامه این مطلب به آن اشاره کرده ایم و نحوه  راه‌ اندازی دستگاهCNC را با جزئیات برای شما ارائه داده ایم.

راه اندازی دستگاهCNC

قبل از اینکه اپراتور برنامهCNC را اجرا کند لازم است که دستگاه سی ان سی را برای کار آماده کنید.این آماده سازی ها شامل قرار دادن قطعه کار به طور مستقیم در دستگاه و بعد از آن اتصال ابزار لازم مانند فرز به دستگاه است.

پس از راه اندازی کامل دستگاه اپراتور می تواند برنامهCNC را اجرا کند و بعد از آن دستگاه آماده عملیات ماشینکاری CNC می باشد.

ماشینکاری CNC

اجرای عملیات ماشینکاری CNC

باید بدانید که برنامه CNC به عنوان دستورالعمل های دستگاه CNC عمل می کند به طوری که دستورات ماشین CNC را کنترل و حرکات ابزار را در رایانه متصل و در نهایت آن  را به دستگاه ارسال میکند.شروع برنامه موجب می شود که دستگاه CNC فرایند ماشینکاری CNC را شروع کرده و این برنامه با اجرای عملیات لازم برای تولید قطعه یا محصول با طراحی سفارشی ماشین را در طول فرایند راهنمایی کند.

ورق کاری با چه روش های انجام می شود؟بیشتربخوانید

انواع عملیات ماشینکاریCNC کدامند؟

همانطور که گفتیم ماشینکاریCNC یک فرآیند تولید و ساخت برای صنایع مختلف از جمله هوافضا، خودرو، ساختمان سازی، کشاورزی و غیره می‌باشد. که این فرایند قادر به تولید گروه عظیمی از محصولات مانند تجهیزات جراحی، موتور هواپیما، چرخ دنده ها اتومبیل و غیره می شود.

این فرآیند شامل چند نوع می شوند که از مهمترین آنها می توان به:

فرایند های مکانیکی، فرایند های شیمیایی، فرایند های الکتریکی و حرارتی می باشد. شما با هر کدام از این فرایند ها می توانید عملیات لازم را بر روی قطعه کار به منظور تولید یک محصول جدید با طراحی سفارش داده شده که در ادامه برخی از رایج ترین عملیات ماشینکاری مکانیکی را برای شما بیان میکنیم.

این عملیات‌ها شامل مواردی مانند سوراخکاری،تراشکاری و فرزکاری میشود.

تجهیزات و قطعات ماشینکاری CNC

همانطور که در قسمت‌های قبلی مقاله اشاره کردیم طیف گسترده ای از عملیات ماشینکاری CNC وجود دارد که بسته به عملیات ماشین کاری در حال انجام فرایند ماشینکاری CNC از انواع نرم افزار های ماشین آلات و ابزار های ماشین برای ساخت و ایجاد شکل یا طرح دلخواه استفاده می شود.

نتیجه گیری

ما در این مقاله در مورد ماشینکاری CNC و دلایل استفاده از آن صحبت کردیم و همچنین  تفاوت ماشینکاری CNC و دستگاه CNCرا با هم بررسی کردیم.

باید بگویم که سرعت بهره وری و تولید با دقت بالا و تکرار پذیری و همچنین ایمنی بالا از مهمترین ویژگی‌های ماشینکاریCNC می باشد. که همین دلایل، دلایل قانع کننده ای برای استفاده از ماشینکاریCNC می باشد.

در نهایت به شکل کلی می توانیم بگوییم که ماشین کاری CNC عملیاتی است که توسط دستگاه CNC صورت می گیرد.

ماشینکاری CNC

در انتها می توانیم بگوییم که قابلیت ماشینکاری CNC با استفاده از دستگاه CNC روی تمامی مواد قابل انجام می‌باشد.اما اینکه شما چه مواد اولیه را انتخاب کنید بستگی به نوع محصول و فعالیت مدنظر شما دارد. امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات کافی در مورد ماشینکاری CNCبه دست آورده باشید.

مطالعه بیشتر: معرفی انواع قالب صنعتی

5/5 - (1 امتیاز)