قالبسازی

معرفی خدمات تزریق پلاستیک و بررسی آن

امروزه استفاده از خدمات تزریق پلاستیک برای ساخت انواع قطعات پلاستیکی رشد بسیار زیادی داشته است. خدمات تزریق پلاستیک برای ساخت انواع قطعات خانگی و صنعتی استفاده می‌شوند. در این دستگاه ها پلاستیک به صورت مذاب درآمده و از طریق سیلندر مخصوصی با فشار از داخل قالب تزریق پلاستیک تزریق می‌شود.

خدمات تزریق پلاستیک:

امروزه استفاده از قطعات پلاستیک در تمامی بخش‌های صنعت رشد داشته است. به دلیلی قیمت ارزان و کیفیت د وام این قطعات استفاده از قطعات پلاستیکی در بخش های مختلف زندگی انسان ها رشد بسیار بالایی داشته است. به همین دلیلی استقبال از خدمات تزریق پلاستیک در سال های اخیر رشد قابل قبولی داشته است.

فناوری تزریق پلاستیک برای ساخت انواع قطعات پلاستیکی مورد نیاز در بخش‌های مختلف استفاده می‌شود شما با استفاده از این دستگاه می توانید به راحتی در بخش های مختلف مثل صنایع خودرو سازی و بسته بندی و صنایع غذایی نسبت به تولید قطعات پلاستیکی و ارائه خدمات تزریق پلاستیک اقدام نمایید.

خدمات تزریق پلاستیک

روند کارکرد تزریق پلاستیک به این صورت است که شما در ابتدا باید مواد خام پلاستیک را در بخش قیف مانند دستگاه ریخته و سپس دستگاه با استفاده از المنت های گرم کننده خاص مواد را داغ و به حالت مذاب در می‌آورد.

این مواد مذاب به داخل سیلندر دستگاه رفته و از طریق یک میله مخصوص به داخل قالب دستگاه تزریق می‌شوند. شما می‌توانید با استفاده از این دستگاه و با استفاده از قالب های تزریق پلاستیک مختلف که در سایزها و اندازه های مختلف ساخته می‌شوند، به راحتی انواع قطعات و لوازم پلاستیکی را تولید نمایید.

امروزه شرکت های زیادی با استفاده از کارخانه تزریق پلاستیک اقدام به ارائه خدمات تزریق پلاستیک می کنند. شما می توانید با مراجعه به این مجموعه ها و شرکت ها نسبت به طراحی و ساخت قطعات پلاستیکی خود اقدام نمایید. همچنین شما می توانید با ارسال قالب تزریق پلاستیک خود به این شرکت ها و نصب این قالب بر روی ماشین آلات تزریق پلاستیک از خدمات تزریق پلاستیک و ساخت قطعات در این شرکت ها به راحتی استفاده نمایید.

شرکت های ارائه دهنده خدمات تزریق پلاستیک می‌توانند انواع قطعات پلاستیکی را با استفاده از بهترین و بروزترین ماشین آلات تزریق پلاستیک در کوتاه ترین زمان ممکن آماده و تولید نمایند. شما می توانید به راحتی از خدمات این شرکت ها استفاده کرده و قطعات پلاستیکی خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت نمایید.

مراحل ساخت قطعات پلاستیکی

برای شکل دادن به یک قطعه پلاستیکی بهترین روش، استفاده از روش تزریق پلاستیک است. با دادن فشار زیاد به مواد اولیه و فرستادن مواد به داخل دستگاه، میتوان یک محصول پلاستیکی تولید کنید.

 • تزریق با توجه به مراحل زیر طی می شود:
 1. تنظیم کردن فشار برای تزریق:

  اولین مرحله در خدمات تزریق پلاستیک فشار مناسب می باشد. فشاری که برای تزریق کردن مواد اولیه به داخل سیلندر ها استفاده می شود، باید براساس زمان، قدرت، فشار و موقعیت خاصی انجام بپذیرد.

در غیر این صورت، قطعه ای که تولید می شود، با کیفیت نیست و ممکن است دارای پلیسه باشد.

 1. فشار در مرحله دوم:

  بعد از انجام فشار اول ممکن است درون قالب، حباب های ریزی وجود داشته باشد که باعث برهم‌ خوردن شکل ظاهری قطعه پلاستیکی می شود و برای جلوگیری از این مشکل، با شروع فشار دوم حباب ها از بین می روند و شکل این قطعه حفظ خواهد شد. فشار در مرحله دوم به زمان و سرعت مناسب و میزان فشار دقیق بستگی دارد.

در صورت تنظیمات صحیح یک قطعه پلاستیکی عالی با کیفیت بالا خواهید داشت.

 1. موادگیری:

  هنگامی که ماردون با چرخش با سمت عقب بر می گردد و موادی که از قبل ذوب شده به قسمت جلویی ماردون هدایت می شود و مواد برای تزریق به قالب آماده شده است.

این مراحل آماده سازی نیازمند سرعت و حجم مواد مناسب و میزان فشار است.

اگر این سه عامل به درستی تنظیم شده باشند، این مرحله از مواد گیری هم به صورت صحیح پشت سر گذاشته می شود.

 1. خنک کاری:

  هنگامی که مواد به داخل قالب تزریق شد و شکل قالب را به خود گرفت با استفاده از آب سرد از قسمت ورودی وارد می کنیم و از قسمت خروجی آب را به بیرون هدایت می کنیم. آب سرد از وسط قالب عبور خواهد کرد. یکی از مراحل مهم در تولید قطعات پلاستیکی خنک کاری است.

این عمل خنک کاری برای سرد شدن و حفظ شکل مواد پلاستیکی است.

 1. ساک بک: انجام عمل ساک بک برای قطع مواد اولیه از نوک نازل می باشد.

اصطلاح ساک بک به معنای مکش به سمت عقب می‌باشد.

 1. دمای فرآیند: حرارت را برای ذوب کردن مواد احتیاج داریم و باید به صورت دقیق میزان حرارت مشخص شود.

اگر حرارت بسیار بالا باشد، باعث سوختگی قطعه پلاستیکی و دچار شکنندگی می شود. همچنین اگر حرارت پایین تر از حد مجاز باشد، در هنگام شکل گیری قالب با مشکل روبرو می شویم و قطعه پلاستیکی با فرم مد نظر تولید نمی شود.

ارائه خدمات تزریق پلاستیک در کارگاه های بزرگ

با توجه به رشد شرکت ها و کارگاه های تزریق پلاستیک در صورتی که سفارش ساخت قطعات پلاستیک پرتعداد و تیراژ بالا باشد باید به کارخانه تزریق پلاستیک مراجعه کرد. در کارخانه انواع ماشین آلات تزریق پلاستیک با قدرت ها و ظرفیت های مختلف وجود دارد که می توان در آنها به راحتی انواع قطعات و بخش های پلاستیکی مورد نیاز را تولید کرد.

قیمت تزریق پلاستیک

فرقی نمیکند که قطعه پلاستیکی مورد نیاز شما بخشی از بدنه یک خودرو باشد یا از قطعات کابین داخلی هواپیما باشد. بدنه یک وسیله الکترونیکی باشد یا یک وسیله نگه‌داری داروی پزشکی، شما به راحتی می توانید با مراجعه به کارخانه تزریق پلاستیک نسبت به تولید هر یک از این قطعات اقدام نمایید. تفاوت کارخانه تزریق پلاستیک به کارگاه های تزریق پلاستیک در این است که در کارخانه انواع ماشین آلات مختلف وجود دارند و می توانند به راحتی نسبت به تولید و تهیه قطعه مورد نظر شما خدمات تزریق پلاستیک را ارائه دهند.

قیمت تزریق پلاستیک

تعیین قیمت برای قطعات تزریق پلاستیک به راحتی امکان پذیر نیست. برای تعیین قیمت تزریق پلاستیک فاکتور های زیادی لازم است. با استفاده از خدمات تزریق پلاستیک برای تعیین قیمت تزریق پلاستیک در ابتدا باید قالب تزریق پلاستیک مورد بررسی قرار گیرد و اینکه این قالب دارای چه شکل هندسی است. قالب هایی که دارای شکل های هندسی خاصی هستند و یا در داخل آنها از خمیدگی های خاصی استفاده شده است ممکن است فرآیند تزریق پلاستیک را زمانبرتر کنند و به همین دلیلی تعدد تولید قطعات پلاستیکی و سرعت تولید آن کاهش پیدا کند.

همچنین برای تعیین قیمت دقیق باید جنس اولیه و تعداد قطعه مورد نیاز مشخص شود. جنس پلاستیک اولیه در قطعات مختلف فرق می کنند. به عنوان مثال پلاستیکی که برای تولید قطعات داخلی خودرو استفاده می شود با پلاستیک استفاده شده در ظرف های آزمایشگاهی و بیمارستانی متفاوت است.

همچنین تعداد تیراژ از قطعه تولید شده نیز ممکن است در تعیین قیمت تزریق پلاستیک دخیل باشد. هرچه تعداد تیتراژ قطعه بالاتر باشد ممکن است قیمت کمتر باشد و یا اینکه قطعه تعداد تیراژ تولیدی کمی داشته باشد اما ابعاد و سایز قطعه بسیار بزرگ باشد.

در طراحی و ساخت قالب پلاستیک مورد نیاز برای خدمات تزریق پلاستیک شما باید موارد گوناگونی را در نظر بگیرید. مواردی از قبیل:

• جنس قطعه پلاستیکی
• شکل هندسی و تعداد زاویه‌ها و خمیدگی های قطعه پلاستیک
• تعداد سوراخ ها و حفره ها
• تعداد محل های مورد نیاز برای پیچ
• تعداد دریچه ها و ورودی و خروجی
• اندازه قطعه پلاستیکی و ابعاد آن
• پیچیدگی قطعه پلاستیکی و وجود بخش های خاص مانند محفظه های ورود و خروج هوا
• خمیدگی ها و قوس ها
• تعداد تیراژ تولید قطعه پلاستیکی
• نوع دستگاه تزریق مورد استفاده
و ده ها مورد دیگر که باید مورد بررسی قرار گیرد.

طراحی قالب تزریق پلاستیک

مراحل مواد گیری

همانطور که در قسمت بالا خواندید انجام عمل بارگیری نیاز به سه مرحله دارد:

 • سرعت بارگیری:

  در هنگام تزریق مواد سرعت بارگیری بسیار مهم است زیرا بر کیفیت محصول اثر مستقیم دارد. اگر سرعت مواد گیری بالا باشد باعث سرعت بیشتر ماردون می شود. عواقبی که سرعت بالای ماردون دارد، ایجاد خال های سیاه بر روی قطعه، وجود حباب، ایجاد شدن گاز در قطعه، مخلوط نشدن درست مواد با یکدیگرو غیره می باشد.

از طرفی دیگر سرعت پایین مواد گیری باعث کاهش سرعت مارپیچ می شود.

در نتیجه تنظیم میزان سرعت بارگیری بسیار مهم است.

 • فشار پشت مارپیچ:

  فشار پشت مارپیچ به معنای روبه عقب بازگذشتن مواد که با سرعت و فشار تنظیم شده ای باشد فشار پشت مارپیچ می گویند.

 • حجم موادگیری:

  هنگام تزریق مواد باید به میزان مناسب و دقیقی مواد تزریق شود.

زمانی که مواد کمتر از میزان گنجایش قالب باشد باعث می شودعمل پر کردن قالب برای شکل گیری قطعه پلاستیکی، به درستی انجام نشود  و این محصول مرغوبی نخواهد بود.

در صورت تزریق بیش از حد مواد، قالب بیش از ظرفیت، پر شده و مواد اضافی از قالب بیرون می زند. به طور کلی باید نسبت حجم به وزن رعایت شود. هرچه حجم مواد بیشتر باشد باید اندازه قطعه نیز بزرگ تر باشد. برعکس، اگر حجم مواد تزریقی کم است باید اندازه قالب نیز کوچک تر شود.

طراحی قطعات تزریق پلاستیک

طراحی قطعات تزریق پلاستیک امروزه به راحتی با استفاده از دستگاه‌های تزریق پلاستیک امکان پذیر است. فرقی نمی کند که شما چه قطعه ای را برای تولید در نظر گرفته اید. طراحی قطعات تزریق پلاستیک با استفاده از طراحی سه بعدی در کامپیوتر شروع شده و با ساخت قالب ادامه پیدا می کند. در نهایت قالب بر رو دستگاه‌های تزریق پلاستیک قرار می‌گیرد و با استفاده از این دستگاه در داخل قالب قطعات پلاستیکی تولید می‌شوند.

امروزه با توجه به اینکه فرآیند طراحی قطعات تزریق پلاستیک توسط کامپیوتر ساده تر از قبل شده و همچنین طراحی قالب تزریق پلاستیک نیز راحت تر و ساده تر از قبل شده است رشد تولید قطعات پلاستیک و استفاده از خدمات تزریق پلاستیک افزایش چشمگیری داشته است.

طراحی قطعات تزریق پلاستیک

امروزه از قطعات پلاستیکی در صنایعی مثل:

 • خودروسازی:

  برای تولید بخش های داخلی و سپرها و بخش هایی از موتور ماشین و همچنین لوازم یدکی، لوازم تزئینی و دکوری ماشین ها از قطعات پلاستیکی استفاده می شود.

 • ساخت قاب های تلفن همراه،

  تلویزیون و قطعات الکترونیکی: قاب تمام لوازم الکترونیکی و الکتریکی از پلاستیک است.

 •  تولید اسباب بازی:

  تمام اسباب بازی های موجود در دنیا از جنس پلاستیک هستند صنعت ساخت اسباب بازی با استفاده از فناوری تزریق پلاستیک یکی دی قدیمی ترین صنعت ها در زمینه استفاده از تزریق پلاستیک است

 •  تولید لوازم خانگی:

  بدنه و اکثر قسمت های لوازم خانگی توسط دستگاه قالب پلاستیک تولید می‌شود همچنین امروزه ظروف پلاستیکی به خوبی توانسته اند وارد آشپزخانه ها شوند و کارایی بالایی نیز از خود نشان داده اند.

 • هواپیما سازی:

  برای اینکه وزن هواپیما ها به شدت کاهش پیدا کند قطعات داخلی کابین هواپیما عموماً از جنس مواد پلاستیک ساخته می‌شوند.

 • داروسازی:

  ساخت تقریباً تمامی ظروف آزمایشگاه ها و داروسازی پلاستیکی بوده و همچنین بسته بندی و نگهداری دارو ها و محلول ها در بیمارستان در ظرف های پلاستیکی انجام می شود.

 • لوازم بهداشتی:

  تقریباً قوطی تمام لوازم بهداشتی و شوینده‌ها با استفاده از دستگاه قالب پلاستیک ساخته می شود.

 • بسته بندی مواد خوراکی:

  بسته بندی های مواد غذایی که باید در جای سرد باشند، مواد غذایی مایع، مواد غذایی که باید منجمد شود و حتی ظروف یکبارمصرف و لیوان با استفاده از دستگاه قالب پلاستیک انجام می شود.

 • بسته بندی مواد شیمیایی:

  تمام مواد شیمیایی مثل روغن‌ها و بنزین ها نفت ها اسید ها و دیگر مواد شیمیایی توسط قوطی های پلاستیک انبار و نگه‌داری می‌شوند.

سخن پایانی:

در هنگام ساخت قطعات پلاستیکی و انجام خدمات قالب سازی تزریق پلاستیک باید با دقت و سرعت عمل مناسب انجام بپذیرد تا محصولی با کیفیت و مرغوب تولید شود. در صورت بی دقتی یا عدم تنظیم مناسب حرارت، سرعت، فشار و زمان، قطعات پلاستیکی بی کیفیت و دارای پلیسه تولید می شود.

در هنگام ساخت قطعات پلاستیکی می توانید به تولید با تعداد بالا و در مدت زمان کم برسید که یکی از مهم ترین مزیت های قالب سازی پلاستیک است.

Rate this post

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *