پلی یورتان

پلی یورتان از نوع پلیمرهای گرماسخت، با خواص متنوع از واکنش پلی آل و متیلن دی ایزوسیانات تهیه می شوند. با توجه به نوع و شکل پلی یورتان در مصارفی چون صنایع خودروسازی، پوشش پل ها، کف مخازن و ضربه گیرهای صنعتی استفاده می شوند.


مهمترین امتیاز پلی یورتان، تمایل به چسبندگی بالا، افزایش جذب انرژی، مقاومت در برابر سایش و خوردگی می باشد. خواص مکانیکی پلی یورتان وابسته به دیواره و هندسه سلول می باشد. علاوه بر این، مقاومت خمشی و فشاری مناسب پلی یورتان تابع دانسیته و وزن مخصوص آن است. قطعات پلی یورتان ساخته شده به دو روش ریخته گری (Casting) و تزریقی (Injection ) تولید می شود که به بیشترین کاربرد آن، می توان در صنایعی مانند نفت، گاز، حفاری، معادن، فولاد و غلطک های صنعتی اشاره نمود.

یکی دیگر از روش های قالب سازی، لاستیک سازی می باشد برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

 

پلی یورتان

پلی یورتان ها دسته ای از مواد شیمیایی هستند که حاصل واکنش شیمیایی پلی ال و ایزوسیانات می باشد. در واقع این دو، مواد اصلی سازنده پلی اورتان هستند. امروزه نمونه های مختلفی از پلی یورتان تولید و ساخته شده و با پیشرفت صنعت به شکل پودر، مایع و امولسیون در بازار عرضه می شود.

این دسته از مواد شیمیایی همچنین دارای خصوصیات شیمیایی و فیزیکی متفاوتی نیز هستند که این خصوصیات به نحوه ترکیب و ویژگی واکنش دهنده مواد سازنده آن بستگی دارد. تفاوت در نوع ساخت و ویژگی های پلی یورتان باعث می شود که کاربردهای گوناگونی از این ماده شیمیایی ایجاد شود. پلی یورتان در صنایع متفاوتی به کار گرفته می‌شود که در بخش‌های بعدی به آن می پردازیم. پس تا پایان با ما همراه شوید.

کاربردهای مختلف پلی یورتان

همانطور که در بخش قبل به آن اشاره شد، ایجاد اختلاف در ویژگی های پلی یورتان باعث کاربردهای گوناگون این ماده در صنایع مختلف شده است. رایج ترین نوع کاربرد پلی یورتان را می توان در صنعت ساختمان نام برد. با استفاده از پلی یورتان و ترکیب آن با مصالح و مواد ساختمانی می توان ویژگی هایی همچون دوام بالا، وزن سبک، نصب آسان و کاربری بیشتر را ایجاد کرد.

استفاده از فوم پلی یورتان در صنایع دریایی مانند کشتی و قایق سازی جهت افزایش مقاومت آن در مقابل دما و صدا به این صنعت کمک شایانی کرده است. ورود این ماده شیمیایی در صنعت پوشاک و منسوجات سبب بهبود الیاف و پارچه شده است. به کارگیری پلی یورتان در صنعت کامپوزیت های چوبی باعث انعطاف پذیری، افزایش مقاومت و کاهش وزن این مواد شده است.

در اینجابخوانید: قطعات بادی چیست؟

استفاده از فوم های پلی یورتان در ساخت لوازم خانگی مانند یخچال و فریزر نیز مزایایی را به همراه داشته است. این کار باعث شده که از انتقال گرما جلوگیری شود. در واقع به عنوان یک عایق حرارتی در لوازم خانگی عمل می کند. استفاده از پلی یورتان در کفپوش باعث افزایش دوام و زیبایی می شود و در هنگام تعمیر شرایط آسان تری در اختیار مصرف کننده قرار می دهد. نمونه دیگری از کاربرد فوم پلی یورتان در صنعت بسته بندی قابل مشاهده است. از این ماده جهت بسته بندی تجهیزات پزشکی، قطعات ماشین آلات بزرگ، تجهیزات الکترونیک و ظروف شیشه ای استفاده می گردد.

کاربرد پلی یورتان در صنعت پزشکی و خودروسازی

ماده پلی یورتان در صنعت پزشکی باعث پیشرفت چشمگیری در این صنعت شده است. ساخت گان و پارچه های جراحی، پانسمان، سوند و سایر تجهیزات به کمک پلی یورتان انجام می شود. این امر همچنین باعث افزایش ماندگاری مواد و کاهش هزینه های تولید، شده است. در واقع امروزه مواد پلیمری به عنوان یک جایگزین اصلی برای مواد معمولی مانند سرامیک و فلزات شناخته می شوند.

جالب است بدانید که پلی یورتان همچنین در حفظ سلامتی انسان نیز نقش دارد. بهره گیری از آن در ساخت ایمپلنت های جراحی در صنعت دندانپزشکی بسیاری از چالش های حاد را از بین برده است. از آنجایی که پلی یورتان دارای سازگاری بیولوژیکی و از طرفی خواص مکانیکی خاصی هست، پزشکان توانسته اند از آن در زمینه ارتوپد، قلب و عروق و دندانپزشکی استفاده نمایند.

این ماده به دلیل خاصیت الاستومری که دارد در مقابل سایش و پارگی نیز مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. تحقیقات نشان داده بیماران همواره استفاده از تجهیزات پزشکی از نوع پلی یورتان را به سایر مواد ترجیح داده اند.

تزریق پلاستیک بیشتربخوانید

دلیل آن هم راحتی و بافت نرم این ماده منحصر به فرد است. کاربرد پلی یورتان در صنعتی مانند خودروسازی نیز بسیار گسترده می باشد. از این ماده جهت استفاده به عنوان ضربه گیر، ساخت بدنه خودرو، سقف و فوم صندلی استفاده می شود. از طرفی بهره گیری از پلی یورتان در خودروسازی باعث بهبود در مسافت طی شده می شود. این امر به دلیل عایق بندی صحیح، کاهش وزن، بهبود وضعیت سوخت، راحتی مسافر و کاهش خوردگی می باشد.

در مجموع از پلی یورتان در صنایع مختلفی که نیاز به تولید تجهیزاتی سبک و سفت و مقاوم است، بهره گرفته می‌شود. مثلاً پانل‌های هواپیما، قطعاتی در کشتی و اتومبیل های مسابقه ای بر پایه این ماده شیمیایی تولید می شوند. در پایان می‌توان گفت بخش های اصلی نیاز خودروسازی با استفاده از ماده ای به نام پلی یورتان برطرف می شود.

برای آشنایی با قالب سازی قطعات فلزی کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)