ساخت اسباب بازی با استفاده از تزریق پلاستیک

ساخت اسباب بازی با استفاده از تزریق پلاستیک

یکی از کاربردهای ریخته گری تزریق پلاستیک در ساخت اسباب بازی است. اسباب بازی‌های مختلفی که با استفاده از ریخته گری تزریق پلاستیک ساخته می‌شوند عبارت‌اند از عروسک‌های پلاستیکی، اسباب بازی‌های چرخ‌دار و سازه‌های پلاستیکی مثل لگو. در موارد بسیاری، این پلاستیک‌ها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که شبیه به جنس‌های دیگر مثل چوب، چرم و ابریشم به نظر بیایند.

تاریخچه‌ی ساخت اسباب بازی دایکستی به اوایل قرن بیستم بر می‌گردد. البته لازم به ذکر است که اسباب بازی‌های دایکستی امروزه در برخی اسباب بازی‌های کلکسیونی به کار می‌روند. اگر شما هم اهل جمع کردن اسباب بازی کلکسیونی باشید، احتمال زیاد شما هم از این قبیل اسباب بازی‌ها دارید.

ساخت اسباب بازی با تزریق پلاستیک

اسباب بازی دایکستی چیست؟

برای ساخت اسباب بازی‌های دایکستی فقط از پلاستیک استفاده نمی‌شود و فلز واقعی نیز در آن‌ها به کار می‌رود. به همین دلیل این اسباب بازی‌ها از اسباب بازی‌های صرفاً پلاستیکی سنگین‌تر هستند. دلیل نامگذاری دایکستی نیز همین است. خود واژه‌ی دایکست به ریخته گری در یک قالب با استفاده از ترکیب فلزهای روی، آلومینوم، منیزم و مس گفته می‌شود.

عموماً بسیاری از تولید کنندگان، پلاستیک به قالب تزریق می‌کنند تا اسباب بازی سبکی با هزینه‌ی کمتر بسازند؛ اما جایگزین کردن پلاستیک با فلز ذوب شده شکلی قوی‌تر و سنگین‌تر به دست می‌دهد. عیب آن افزایش هزینه و قیمت اسباب بازی است. به عنوان مثال، برخی از اسباب بازی‌های ترانسفورم، بدنشان پلاستیکی است اما بخش‌های خاصی از آنها از فلز درست شده است. بیشترین کاربرد دایکست در نیمه‌ی پایین اکشن فیگورهاست تا ثبات بیشتری داشته باشند.

تاریخچه ی ساخت اسباب بازی دایکستی

امروزه انواع مختلف اسباب بازی‌های دایکست وجود دارند. با وجود این، همانطور که گفتیم اولین استفاده از دایکست در اسباب بازی‌ها به اوایل قرن بیستم بر می‌گردد که برادران داوست (Dowst Brothers) بدنه‌ی اولیه‌ی اتومبیل را در امریکا تولید کردند. البته شرکت‌هایی نیز در اوایل سال‌های 1900 با استفاده از ریخته گری فلز و فنون مشابه اسباب بازی تولید می‌کردند.

در سال 1968، ماتل (Mattel) با ورود دایکست گسترده به خط تولید هات ویلز (Hot Wheels)، طوفانی به پا کرد و مسیر آینده‌ی شرکت‌های تولیدی اسباب بازی دایکست برای کودکان و کلکسیون‌داران بزرگسال را هموار کرد. این جریان سالیان سال ادامه یافت و شرکت‌های دیگر شروع به ساخت و تولید دایکست کردند.

ساخت اسباب بازی با تزریق پلاستیک

با روش دایکست یا ریخته گری بیشتر چه نوع اسباب بازی‌هایی ساخته می‌شود؟

اگرچه در تولید ترانسفورمرهای قدیمی‌ از فلزات دایکست استفاده می‌شد، اما امروزه کمتر شاهد استفاده از این مواد در تولید اسباب بازی‌ها هستیم.. بیشتر اسباب بازی‌های ارزان فاقد فلز هستند؛ حتی بسیاری از ماشین‌های “هات ویلز” ترکیبی از دایکست و پلاستیک هستند و بخش اعظم فلز را برای خطوط تولید کلکسیونی نگه می‌دارند.

در اسباب بازی‌های کلکسیونی دیگری مثل اکشن فیگور از دایکست استفاده می‌شود تا بتوانند ثابت بمانند. ممکن است در اسباب بازی‌ها استفاده از دایکست به چشم بخورد، اما در کل دایکست را بیشتر برای اسباب بازی‌های خیلی گران‌قیمت و پیشرفته که مخصوص کلکسیون‌دارها هستند به کار می‌‌برند نه برای اسباب بازی‌هایی که برای بازی کودکان ساخته می‌شوند.

فرآیند ساخت اسباب بازی با روش دایکستی

در کارخانه، یک ظرف بزرگ حاوی پلاستیک یا فلز درون بشکه‌ای داغ قرار می‌گیرد که برای ذوب کردن محتوای ظرف است. وقتی پلاستیک یا فلز ذوب شد، لوله یا پیستون پیچ مانندی شروع به هل دادن آن در نازل‌هایی می‌کند که روی قالب یا شکلی خاص برای اسباب بازی مورد نظر قرار دارند.

قالب را یک شبیه قالب یخ بسته یخ‌های مکعبی در نظر بگیرید. محتوای ذوب شده از یک طرف تزریق می‌شود تا اینکه تمام فضاها و معکب‌ها پر شوند. قالب معمولاً در دمای خاصی نگه داشته می‌شود تا اسباب بازی بتواند سخت شده و وقتی تزریق به اتمام رسید، شکل بگیرد.

Rate this post

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *