دستگاه CNC فرز

دستگاه CNC فرز

معرفی دستگاه CNC فرز موضوع این مقاله از گروه دقیق سازان پیشرو می باشد. این گروه با تولید قطعات به روش تراشکاری ‌و CNC بهترین قالب سازی تهران به شمار می رود. از این رو برای آشنایی بیشتر شما مقاله های متعددی را به نگارش در آورده و در سایت بارگذاری نموده است. با مطالعه این موضوعات آگاهی بیشتری کسب خواهید کرد. در ادامه با ما همراه باشید.

اطلاعات مهم درباره دستگاه CNC فرز

نام دستگاه CNC فرز از عبارت computer numerical control گرفته شده است. با توجه به معنای این عبارت می توان حدس زد که عملکرد این دستگاه بر اساس اعداد و اعمال پردازش کامپیوتری صورت می گیرد. تعداد محورهای این دستگاه ابعاد حرکتی آن را مشخص می سازد. از این رو در یک، دو و سه بعد حرکت می کند. نکته دیگر این است که حرکت های انجام شده به صورت پاره خط، منحنی دایره و بیضی خواهد بود. حرکت های منحنی دستگاه با استفاده از محورهای مختلف ماشین صورت می گیرد.

برای اطلاع از قیمت قالب سازی فلزی کلیک کنید…!

دستگاه CNC فرز

انواع محورها از نظر حرکت

محورهای موجود در دستگاه CNC فرز از نظر حرکتی به دو دسته تقسیم می شوند. محور دورانی و محور خطی دو‌ نوع این محورها می باشند. در این قسمت شما را با این دو محور و نحوه کار آن‌ها آشنا می سازیم. محور خطی به گونه ای است که تنها در راستای یک محور از محورهای سه گانه حرکت خواهد کرد. به عنوان مثال این محور در راستای خطی XYZ حرکت خواهد کرد. اما محور دورانی کاملا متفاوت می باشد. در واقع این محور حرکتی کاملا دایره ای را انجام می دهد.

برای مثال در مورد محور های دورانی می توان دریل های ساده‌ را نام برد. همان گونه که محور های خطی را به صورت XYZ نشان می دهند، محورهای دورانی را نیز با حروف ABC مشخص می سازند. سی ان سی کنترل عددی است که توسط کامپیوتر انجام می شود. این کنترل ها را با عنوان نرم‌افزار های ان سی نیز می شناسند.

دلیل این کار اجرای توابع کنترلی آن ها توسط نرم‌افزارهای کنترلی می باشد. در واقع کامپیوتر دستورالعمل های تولید شده و ذخیره شده توسط پردازنده ها را ارسال می نماید.

مزایای دستگاه CNC فرز

مهم ترین مزایای دستگاه CNC فرز این است که می توانند به صورت مداوم مورد استفاده قرار بگیرند. این دستگاه ها را می توان تنها برای نگهداری بهتر گاه به گاه خاموش کرد. بر خلاف ماشین های تیغه، کار با این دستگاه ها نیاز به مهارت زیادی ندارد. از مهم ترین مزایای این دستگاه ها این است که به وسیله نرم افزارها و سخت افزار های مربوطه می توان آن ها را به روز کرد.

برای کاربرانی که قرار است با آن ها کار کنند اما اطلاعات چندانی ندارند می توان به وسیله نرم‌افزار‌های خاص آموزش را انجام داد. ویژگی مهم دیگر این دستگاه نسبت به ماشین آلات قدیمی و سنتی، سرعت عمل بالای آن ها می باشد. دقت این دستگاه بسیار بالا است و این دقت در تمام مراحل کار تکرار خواهد شد. همچنین قدرت و براده برداری این دستگاه ها به صورت کاملا یکنواخت انجام می پذیرد.

این دستگاه ها به دلیل امنیت بسیار بالا خطر خیلی کمی برای اپراتور دارد. نکته مهم دیگر که برای صنعتگران اهمیت زیادی دارد صرفه اقتصادی این دستگاه می باشد. یکی از نکات بسیار مهم این است که توسط کنترل دستگاه می توان از طریق نرم‌افزارها خطاهای آن را عیب یابی نمود. همچنین قبل از اجرای یرنامه های کاری این امکان وجود دارد که آن را تست نمود.

دستگاه CNC فرز

در اینجا بخوانید: قالب دایکاست چیست؟

برای اجرای فرایند تولید اصلا نیازی نیست که نمونه اولیه را ایجاد نمود و این امر صرفه جویی در زمان و هزینه ها را به دنبال دارد. هنگامی که دستگاه برای اجرای برنامه های کاری تنظیم شد، اصلا نیازی به ماندن و دخالت انسانی نیست و می توان دستگاه را ترک نمود. اما در مواردی که نیاز به بارگیری و تخلیه باشد، کاربران باید کنار دستگاه باشند.

خصوصیات مهم دستگاه CNC  فرز

در این قسمت تعدادی از خصوصیات مهم دستگاه CNC را بیان می داریم. این دستگاه درجه آزادی بالایی دارد و حرکت آن با آزادی عمل صورت می گیرد. دستگاه فرز نسبت به دستگاه تراش CNC قدرت مانور بیشتری دارد. دستگاه فرز می تواند عملیات و ماشین کاری را به صورت پیچیده تری انجام دهد. دستگاه های فرز به صورت افقی، عمودی و یونیورسال در بازار وجود دارند.

حرکت فرز دستگاه

بر روی هر کدام از محورها یک موتور وجود دارد که با حرکت دورانی خود قادر است محورها را نیز به حرکت در بیاورد. حرکت دورانی توسط بالسکرو به حرکت خطی تبدیل خواهد شد.

سخن پایانی

حال که با دستگاه CNC فرز آشنا شدید، باید بگوییم که گروه دقیق سازان پیشرو با سال ها تجربه و گروه متخصص و مجرب در زمینه تولید قطعات به روش تراشکاری و CNC فعالیت دارد. کیفیت محصولات ما به عنوان بهترین قالب سازی تهران، نشانه اعتبار ما می باشد. کارشناسان ما همیشه برای خدمت رسانی و پاسخ به سوالات احتمالی شما آمادگی دارند.

 

Rate this post

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *