چگونه خرید دستگاه تزریق پلاستیک را بدون پشیمانی انجام دهیم؟

چگونه خرید دستگاه تزریق پلاستیک را بدون پشیمانی انجام دهیم؟

تزریق پلاستیک یکی از صنایع بسیار پردرآمد در دنیای امروز است. اما ساخت قطعات پلاستیکی بدون داشتن یک دستگاه تزریق خوب ممکن نیست. خرید دستگاه تزریق پلاستیک با کیفیت، نیازمند آشنایی با انواع دستگاه تزریق و تشخیص اشتباهات رایج و تفاوت‌های دستگاه‌های نو و کهنه است. با ما همراه باشید تا با نکات مهم خرید دستگاه تزریق پلاستیک آشنا شوید.

انواع دستگاه تزریق پلاستیک و کاربرد هر کدام

دستگاه تزریق پلاستیک بر اساس مکانیزم و سیستم فعالیت به چند گروه مختلف دسته‌بندی می‌شود. با اینکه هر یک از این گروه‌ها به روش مشخصی فعالیت می‌کنند اما در نهایت نتیجه‌ی کار برای تمامی گروه‌ها یکسان خواهد بود و همگی یک قطعه‌ی پلاستیکی به خصوص را تولید می‌کنند.

با این حال مکانیزم هر یک از این دستگاه‌ها می‌تواند بر قیمت دستگاه تزریق پلاستیک و هزینه‌های تولید تاثیرگذار باشد. برای آشنایی هرچه بیشتر شما با انواع ماشین‌های تزریق پلاستیک مدل‌های گوناگون آن را در ادامه بررسی می‌کنیم:

– هیدرولیک: ماشین‌های تزریق هیدرولیکی در اواخر دهه‌ی ۱۹۳۰ وارد بازار شدند و اولین دستگاه‌هایی بودند که پلاستیک ذوب شده را به قالب‌های گوناگون تزریق می‌کردند.

با اینکه این دستگاه‌ها در دهه‌ی ۱۹۸۰ جای خود را به دستگاه‌های تزریق الکتریکی دادند، اما همچنان ابزارهایی بسیار کارآمد و پرطرفدار هستند که می‌توانند مذاب پلاستیک را با کمک سیلندرهای هیدرولیکی به قالب‌ها منتقل کنند.

انتخاب این نوع از دستگاه‌های تزریق پلاستیک کاملا به سلیقه‌ی کاربر، هزینه‌های مصرفی برق و همچنین نوع تولیدات پلاستیکی بستگی دارد.

خرید دستگاه تزریق پلاستیک

– الکتریکی: ماشین تزریق الکتریکی برای اولین در ۱۹۸۴ و توسط مهندسین ژاپنی تولید شد. با این که دستگاه تزریق پلاستیک الکتریکی تا مدت‌‌ها دستگاهی بسیار جدید و کمتر شناخته‌شده بود، اما امروزه نیمی از آمار خرید دستگاه تزریق پلاستیک را به خود اختصاص داده است.

این دستگاه با کمک سرووموتورهای کاملا دیجیتالی و پر سرعت تمامی مراحل عملیات تزریق را انجام می‌دهد و سرعت کار را تا حد چشمگیری افزایش می‌دهد. چرا که می‌توان با تنظیم تایمر دستگاه مراحل تزریق را به طور کاملا اتوماتیک و یکی پس از دیگری انجام داد.

– هیبرید: دستگاه تزریق هیبریدی تلفیقی از دستگاه‌های هیدرولیکی و الکتریکی است. درواقع این دستگاه تلفیقی، ترکیبی از قدرت بی‌نظیر تزریق دستگاه هیدرولیکی و دقت، سرعت و تکرار هوشمند دستگاه‌های الکتریکی است.

به همین خاطر برای تولید انواع قطعات پلاستیکی با ضخامت‌های متفاوت مناسب است. سادگی عملکرد این دستگاه و کیفیت بالای تولیدات نهایی آن موجب شده است که این دستگاه انتخاب بسیار خوبی برای کارگاه‌ها و کارخانجات صنعتی باشد.

راهنمای خرید دستگاه تزریق پلاستیک نو

خرید دستگاه تزریق پلاستیک کار چندان پیچیده و دشواری نیست. کافی است برای خرید مناسب‌ترین ماشین تزریق موردنیاز خود نکات زیر را در حین خرید مد نظر قرار دهید:

– اندازه‌ی هر شات: اندازه‌ی شات‌ به حجم قالب‌های پلاستیک اشاره دارد و موضوع بسیار مهمی در خرید دستگاه تزریق پلاستیک است. چرا که این موضوع به طور مستقیم با حجم تولیدات شما در ارتباط است.

برای رسیدن به بهترین نتیجه، شما باید پیش از هرچیز اندازه‌ی شات موردنیاز خود را به‌خوبی شناسایی کنید. اما اگر از این اندازه آگاه نیستید بهترین پیشنهاد برای شما دستگاه‌هایی هستند که حجم شات آنها ۳۰ تا ۴۰٪ بالاتر از سایرین باشد.

– تناژ: تناژ دستگاه به نیروی وارد بر پلاتین‌ها اشاره دارد. هرچه این نیرو بالاتر باشد، قالب‌ها بهتر در کنار یکدیگر نگه داشته می‌شوند و نتیجه‌ی نهایی تزریق بسیار باکیفیت‌تر خواهد بود.

– اندازه‌ی پلاتین: پلاتین‌ها بازوهایی هستند که با چندین تن انرژی قالب‌های تزریق را در کنار یکدیگر نگه می‌دارند. فشار ناشی از صفحات پلاتین موجب گرمایش محیط تزریق می‌شود و در زمان خنک شدن مذاب پلاستیک نیز می‌تواند در شکل‌دهی به قطعه کارآمد باشد. بنابراین اندازه‌ي آن تاثیر به سزایی در نتیجه نهایی کار دارد.

– فاصله‌ی بین میله‌های رابط: تمامی دستگاه‌های تزریق پلاستیک از میله‌های رابطی تشکیل شده‌اند که به صورت افقی درون دستگاه قرار دارند. فاصله‌ی بین این میله‌ها روی فاصله‌ی پلاتین‌ها تاثیرگذار است و می‌تواند شکل نهایی محصول را تغییر دهد. برای انتخاب فاصله‌ی مناسب حتما باید از متخصصین این امر مشورت بگیرید.

– شدت حرکت اِجِکتور: اجکتورها یکی از بخش‌های مهم دستگاه تزریق هستند. این بخش با کمک پین‌هایی به محفظه‌ی تزریق کمک می‌کنند تا از قالب جدا شوند تا مراحل نهایی ساخت قطعه‌ی پلاستیکی آغاز شود. بدون وجود اجکتور دستگاه شما به درستی کار نخواهد کرد. سرعت و شدت حرکت این بخش می‌تواند در بازه‌ی تولید و کیفیت محصول شما اثرگذار باشد.

خرید دستگاه تزریق پلاستیک

– قیمت: قیمت دستگاه یکی دیگر از فاکتورهای مهم در خرید دستگاه تزریق پلاستیک است. خرید یک دستگاه صنعتی با ظرفیت تولید مشخص یک سرمایه‌گذاری بلند مدت برای کسب‌وکار شماست. اگر بتوانید دستگاهی با امکانات بهتری خریداری کنید از شانس بیشتری برای افزایش درآمد خود بهره‌مند خواهید شد. در هر حالت توجه به بودجه‌‌ی فعلی نیز اهمیت بالایی دارد.

– محصول: درآمد ماهیانه دستگاه تزریق پلاستیک، به‌طور مستقیم به نوع و حجم تولید محصول و همینطور زمان تولید طرح‌های گوناگون وابسته است. بنابراین لازم است تا در هنگام خرید دستگاهی را انتخاب کنید که بتواند با کمترین میزان هدر رفت وقت و سرمایه، بیشترین سود را برای شما ایجاد نماید.

راهنمای خرید دستگاه تزریق پلاستیک دست دوم

خرید دستگاه تزریق پلاستیک دست دوم، ایده‌ی بسیار خوبی برای افرادی است که نمی‌خواهند هزینه‌ی بالای دستگاه نو را پرداخت کنند. اما خرید یک دستگاه دست دوم به دلیل شرایط ریسک بالاتر، نیازمند رعایت نکات زیر است:

– از تفاوت‌های دستگاه نو و دست دوم آگاه باشید: دستگاه‌های نو اغلب به گونه‌ای تولید می‌شوند که بتوانند چندین سال برای شما کارکنند، اما دستگاه‌‌های دست دوم اغلب عمر مفید خود را پشت سر گذاشته‌اند. پس باید کاملا به تفاوت این دو مورد اشراف داشته باشید.

– خوب تحقیق کنید: با تحقیق و بررسی با تمامی بخش‌ها و قطعات دستگاه و چگونگی تعویض آن‌ها آشنا شوید. چرا که دستگاه‌های دست دوم علی رغم قیمت کم‌تر اغلب نیاز به تعمیر دارند و آشنایی با قطعات آن دردسر کمتری برای شما ایجاد خواهد کرد.

– از فروشنده‌ی مطمئن خرید کنید: در نهایت پس از پشت سر گذاشتن تمامی این مراحل و انتخاب مدل دستگاه مناسب خود، فروشنده‌ی مطمئنی پیدا کنید که در فروش دستگاه‌های دست دوم اصل امانت‌داری و صداقت‌ را رعایت می‌کند.

خرید دستگاه تزریق پلاستیک نو به صرفه تر است یا دست دوم؟

برای پاسخ به سوالِ «خرید دستگاه تزریق نو به صرفه‌تر است یا دست دوم؟» باید نگاه دقیق‌تری به مزایا و معایب هر یک از این دستگاه‌‌ها بیندازیم.

مزایای خرید دستگاه تزریق پلاستیک نو

– آن‌ها دارای گارانتی و پشتیبانی‌‌های چندین ماهه هستند.

– به دلیل امکانات جدیدتر کیفیت بالاتری را برای شما به ارمغان می‌آورند.

– شرایط تعمیر و نگهداری آسان‌تری دارند.

– می‌توانید قطعات و ابزارهای ویژه‌ای را برای آن‌ها سفارش دهید.

– می‌توانند مدت زمان بیشتری کار کنند.

– قطعات یدکی آن‌ها در دسترس است.

معایب خرید دستگاه تزریق پلاستیک نو

– مخارج ماهیانه‌ی آن بالاتر است.

– استهلاک سالانه‌ی دستگاه بیشتر است.

– به دلیل جدید بودن می‌توانند شما را با دردسر مواجه کنند.

– تعمیر آن‌ها نیازمند آموزش دیدن مهندسین و تکنسین‌هاست.

راهنمای خرید دستگاه تزریق پلاستیک

مزایای خرید دستگاه تزریق دست دوم

– قیمت آن بسیار پایین‌تر است.

– در زمان کوتاه قابل دسترسی است.

– دستگاهی امتحان‌شده و تایید شده است.

– شرایط نگهداری و تعمیر آن جدید نیست و متخصصین با آن آشنایی کامل دارند.

معایب خرید دستگاه تزریق دست دوم

– اجزا آن مستهلک و بی کیفیت شده‌اند.

– تضمینی برای پیدا شدن قطعات آن وجود ندارد.

– دارای گارانتی و هیچ نوع ضمانت سلامتی نیستند.

– ممکن است برای همیشه از کار بیفتند.

با نگاهی گذرا به معایب و مزایای هر یک از دستگاه‌ها متوجه خواهید شد که خرید دستگاه نو با وجود قیمت و هزینه‌‌های بالاتر، انتخابی به صرفه‌تر برای شما خواهد بود.

اشتباهاتی که هنگام خرید ماشین تزریق پلاستیک نو و دست دوم ممکن است رخ دهد

اشتباهات بسیار رایجی در حین خرید دستگاه تزریق پلاستیک وجود دارند که می‌توانند تجربه‌ی خرید شما را با مشکلات بسیاری همراه کنند. پس در هنگام خرید هر نوع ماشین تزریقی دقت کنید که اشتباهات زیر را مرتکب نشوید:

– خرید ماشین دست دوم خراب: خرید یک دستگاه خراب تنها وقت و هزینه‌‌های شما را هدر می‌دهد و همواره ریسک تعمیر نشدن آن برای شما وجود دارد. بهترین انتخاب در حین خرید دستگاه‌های تزریق دست دوم، انتخاب دستگاه‌های قدیمی اما سالم است.

– خرید پیچ‌های اشتباه: معمولا انتخاب پیچ‌های چند منظوره برای تمامی انواع محصولات پلاستیکی مناسب هستند. اما این به شرطی است که شما به تولید چندین نوع پلاستیک مشغول باشید. در غیر این صورت بهره‌وری کلی شما پایین خواهد آمد.

– انتخاب پیچ‌هایی با قطر زیاد: پیچ‌هایی با قطر زیاد موجب بدشکلی و از فرم خارج شدن محصول شما خواهند شد. معمولا این پیچ‌ها با افزایش زمان گرمایش پلاستیک و همچنین صرف نیروی بیشتر برای چرخش باعث دفرمه شدن آن می‌شوند.

– خرید دستگاهی با تناژ پایین: هنگامی که تناژ دستگاه ناکافی باشد، مشکلات بسیاری را برای محصول نهایی شما ایجاد خواهد کرد. این مشکلات عبارتنداز ایجاد سطوح نامتوازن، تولید قطعات با اندازه‌های ناهماهنگ، ایجاد قطعات با وزن ناهماهنگ و تغییر مقطع دیواره‌‌ها که می‌توانند مشکلات زیادی را برای کسب و کار شما ایجاد کنند.

– خرید دستگاهی با فشار تزریق محدود: وجود محدودیت در هر یک از بخش‌‌های دستگاه، به‌ویژه بخش فشار، منتج به تولید قطعات بی‌کیفیت و نامناسب خواهد شد.

مصرف برق دستگاه تزریق پلاستیک

مصرف برق یک دستگاه تزریق هیدرولیکی نزدیک به دو برابر یک دستگاه برقی معمولی و برابر با ۵۰۱۲ kwh است که میزانی بسیار زیاد است. در مقابل دستگاه‌‌های الکتریکی می‌توانند مصرف برق را بین ۳۰ تا ۷۰٪ کاهش دهند و از این نظر بسیار به صرفه هستند.

درآمد ماهیانه دستگاه تزریق پلاستیک

کار تزریق پلاستیک و تولید قطعات پلاستیکی می‌تواند شغلی بسیار پردرآمد باشد. اما کسب درآمد ماهیانه‌ی چشم‌گیر توسط دستگاه تزریق به موارد بسیار زیادی بستگی دارد.

میزان هزینه‌ی اولیه شما برای تهیه‌ی کارگاه و ملزومات آن، نوع دستگاه تزریق، انتخاب نوع کالای تولیدی و همچنین بازاریابی و نحوه‌ی مدیریت سفارشات همگی در افزایش درآمد ماهیانه‌ی دستگاه تزریق نقش به سزایی خواهند داشت.

دستگاه تزریق پلاستیک اغلب در سه مدل هیدرولیک، الکتریکی و هیبرید تولید می‌شود که هر یک با توجه به ویژگی‌های خاصشان می‌توانند بسیار مفید و کارآمد باشند. برای خرید دستگاه تزریق پلاستیک ابتدا باید با در نظر گرفتن بودجه و همچنین طرح و محصول خود، دستگاهی با ویژگی‌های متناسب تهیه کنید که توان پاسخگویی به نیاز شما را داشته باشند.

خرید دستگاه تزریق دست دوم نیز می تواند ایده‌ی خوبی برای افرادی با بودجه‌ی کم باشد، اما خرید چنین محصولی دارای ریسک‌هایی است که می‌توان آن را باانجام بررسی‌های دقیق و یافتن فروشنده‌ای خوب برطرف کرد.

با اینکه خرید دستگاه نو ایده‌ای بسیار بهتر است اما باز هم اشتباهاتی در حین خرید وجود دارند که می‌توانند کیفیت محصول نهایی شما را کاهش دهند. توجه به تمامی موارد ذکر شده و همچنین دقت و آینده‌نگری در انجام سرمایه‌گذاری‌های اولیه به شما کمک خواهد کرد تا درآمد ماهیانه‌ی خود را با کمک یک دستگاه تزر یق خوب افزایش دهید.

Rate this post

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *